Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları Nelerdir? diye soracak olursanız ilk olarak akıllara gribe ve boğaz enfesiyonlarına karşı koruyucu olarak çok iyi etki ettği gelecektir. Ancak adaçayı çok eski antik dönemlere dek dayanan her özelliği ile harika bir birkidir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları Nelerdir? 

Adaçayı sık tüketildiğinde bütün bedeni güçlendireceği gibi, kalp krizi tehlikesini de azaltacaktır. Gece terlemeleri ve normal hayatta da aşırı terleme gibi durumlara karşı lavanta çiçeği yanı sıra adaçayı da bu konuda yardımcı olabilecek tek bitkidir.

Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve bu hastalıkla devam eden aşırı yorgunluk, güçsüzlük gibi hallerde canlandırıcı etkisi ile başarılı sonuçlar verir.

Kanı temizleyen adaçayı, karaciğer için dosttur. Omurilik rahatsızlıklarından, ani kramplara, beze hastalıklarında da başarı ile kullanılabilir. Yazdığımız tüm bu hastalıklara karşı günde 2 su bardağı adaçayı yudumlanarak içilmelidir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Hasta karaciğeri çok olumlu yönde etkileyen adaçayı, onunla ilgili bütün rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder. Solunum organlarını, bronşları  ve mideyi balgamsı salgılardan arındırır, kan temizleyici özelliğinin yanı sıra iştah açıcıdır.

Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishal gibi zor rahatsızlıklarda rahatlatıcı etki gösterir. Böcek sokmalarında, ısırılan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanır. Adaçayı dıştan uygulandığında, genellikle yaprağın tozu kullanılır. Bademcik iltihaplarına ve ülsere yardımcı olan adaçayını dıştan uygulamak istediğinizde ağız çalkalama ve gargara yapabilirsiniz, bunun için demlenmiş adaçayı kullanın. Boğaz hastalıkları, diş apseleri iltihapları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında ya da ülserde özellikle önerilir.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Yarım ya da bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 3 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Antik Devirlerde Adaçayı

Latincesi Salvere olan “iyileşmek ve sağlıklı hissetmek” anlamından türemiş Salvia kelimesi antik dönemlere dek dayanan şifası ile “kainat eczanesi”  ya da “altın ot” isimleriyle bilinmekteydi.

Antik Roma halkının Salvia ismiyle hitap ettiği adaçayı, ortaçağ döneminde Orta Asya ve Akdeniz dolaylarında 250 farklı tür, Orta ve Güney Amerika’ da 500 farklı tür, Doğu Asya’ da ise 90 tür şeklinde dağılım gösteriyordu. Antik dönemin şifalı bitkisi olan Adaçayı için şöyle bir dize bulunurken “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye”, Büyük Plinius adıyla tanınan (Gaius Plinius Secundus, Romalı’dır) doğabilimci bitkinin şifalarından sıklıkla bahsetmiştir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir