Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? balık sevenler için bu meze olarak tadına doyamayacağınız bir lezzet. Mutlaka denemelisiniz, farklı balık cinsleri için tekrar tekrar Balık Turşusu yapacaksınız.

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? 

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? bazen gittiğiniz balık lokantalarında, sofrada meze olarak Balık Turşusu sunumuna rastlayabilirsiniz. Hele ki marifetli ellerden çıktıysa tadına doyum olmaz. Hamsi Balığı Turşusu Nasıl Yapılır? ya da Sardalya Balığı Turşusu Nasıl Yapılır? hepsini bu tarifte bir arada bulabilirsiniz.

Balık Turşusu Malzemeleri;

  • 1 kilo balık
  • 6-7 diş sarımsak
  • 1-2 tane karanfil
  • 10-155 tane karabiber
  • 7-8 adet defne yaprağı ve limon yaprağı
  • 3 adet sulu limon
  • 1 çorba kaşığı tuz
  • Yeterince su

Balık Turşusu Tarifi Yapılışı;

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? ilk olarak turşusunu yapacağınız balık cinsine karar vermelisiniz. Kolyoz, kefal, lüfer, hamsi, sardalya, kılıç ve mersin balığı gibi yağlı balıklar tercih edilmelidir.

Öncelikle balıklar temizlenir ve filetosu çıkartılır. Fileto balıklar tuzlanır, 1 gün kadar buzdolabında tuzlanmış balıklar tepsi içinde bekletilerek marine edilir.

Ertesi gün tepside marine olmuş balıklar bol su ile yıkanır. Geniş ve derin bir kabın dibine, defne ve limon yaprakları dizilir. Birkaç tane de karabiber serpiştirilir. 1-2 adet karanfil koyulur. Üzerine fileto balıklar muntazam şekilde yerleştirilir. Balıkların aralarına defne ve limon yaprakları, çentik atılmış sarımsaklar koyulur. Balık Turşusu Tarifi ile hazırlanan balıkların istiflenmesi bittiğinde, bir litre kadar suyun içinde bir kaşık tuz koyularak eritilir. Suyun içine 3 tane bol sulu limonun suyu sıkılır.

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Hazırlanılan bu salamura suyu balıkların üzerine dökülür ve üstleri bir ağırlıkla bastırılarak kapatılır. Balıkların her tarafının salamura suyuna temas ettiğine özen gösterin. Bu şekilde 2-3 gün buzdolabında bekletilen balıklar meze olarak konuklarınıza ikram edilmeye hazır hale gelmiş olur. Afiyet olsun.

Not:  Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? Eğer turşusunu yapacağınız balıklar hamsi, sardalya gibi küçük balıklarsa sadece temizleyerek de hazırlayabilirsiniz. Fileto olarak hazırlamak büyük balıklarda kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca yağlı balıklardan hazırlanırsa kışlık olarak da tüketilmesi çok lezzetli olacaktır.

Balık Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Balık Turşunun Faydaları Nelerdir?

Balık Turşusunun Faydaları Nelerdir? diye kısaca değinmek gerekirse omega yağ asitleri, E vitamini, B12 ve B6 vitaminleri bakımından çok zengin olan balık özellikle çocuklar başta olmak üzere herkes için çok yararlıdır. Balık Turşusu sayesinde daha önce hazırladığınız balıkların turşularını mevsiminde olmasa da tüketerek bu vitamin ve besinleri almış oluyorsunuz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir