BARBOUNIA Restoran İstanbul’ da Açıldı

Barbounia Restoran, Tepebaşı’ ndaki Rixos Otel’ in altında ve İngiliz Konsolosluğu’ nun az ilerisinde açıldı. Muhteşem mezelerin sihrini tatmaya hazır olun. Yeni nesil dinamik şef Burçin Volkan Yıldırım’ ın yaptığı her mezede bir yaratıcılık yakayalabilirsiniz.

BARBOUNIA Restoran İstanbul' da Açıldı

BARBOUNIA Restoran İstanbul’ da Açıldı

Yüksek tavanlı şık restoran aynı zamanda sıkılmayacağınız, rahat bir dekorasyona sahip. Burçin Volkan Yıldırım, daha öncesinde Alancha’ nın Alaçatı şubesinde çalışıyordu ve orada da orjinal yemekleriyle oldukça popüler bir çizgiye sahipti.

BARBOUNIA Restoran İstanbul' da Açıldı

Barbounia Restoran lezzetlerinden; isli yoğurtlu kızartma, pancar ve naneli haydari, fesleğenli humus, patlıcan, balkabağı ve domatesli mücver, tahinli sufle ve kahveli kalamar deneyebileceğiniz favori güzel yiyecekler arasında. Dışarda yemeyi sevenler ve farklı lezzetler tatmaktan hoşlananlar kesinlikle burayı ziyaret etmeli. “Nerede Yiyelim?” sorusuna cevaben İstanbul güzel bir mekan daha kazanmışa benziyor. En yakın zamanda sizlerde ziyaret edin ve ev konforunda inanılmaz damak lezzetlerine eşlik edin.

BARBOUNIA Restoran İstanbul' da Açıldı

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir