Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır? kışlık hazırlıklar yavaş yavaş yapılmaya başlandı ve bunlardan biri de taze meyvelerle hazırlanmış kompostolar. Daha kısa sürede, daha fazla komposto yapmaya ne dersiniz?

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır? çoğu kişi evinde bu şekilde komposto, domates suyu ve turşu gibi kışlık hazırlıklar yapıyor. Bazı kişiler eski usulde hazırlamaya devam ediyor. Ama bulaşık makinesinde hazırlamayı bir kez olsun denemek istiyorsanız ve tadı nasıl olur diye merak ediyorsanız bu yöntem pek çok kez denenmiş başarılı bir hazırlama yöntemi.

Malzemeler;

  • İstediğiniz miktarda şeftali
  • İstediğiniz miktarda vişne
  • Toz Şeker

Hazırlanışı;

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır? bu yöntem için öncelikle orta sertlikteki şeftalileri yıkayıp, kabuğunu soyup istediğiniz büyüklüklerde doğrayın. Vişneleri de temizleyin.

Kompostoyu 1 litrelik kavanozlara uyguyalayacağız, her kavanoz için 10 yemek kaşığı toz şeker ve 1/2 ltlik ılık su olacak şekilde tencerede kaynatmadan karıştırarak eritin.

Meyveleri yerleştirdiğiniz kavanozlara şekerli suyu ağzına kadar sıcakken doldurun, daha önce kullanılmamış yeni kapaklar kullanmanız sızdırma olmaması açısından daha iyi olacaktır.

Şekerli suyu doldurduktan sonra kapakları sıkıca kapatıp, kavanozu ters çevirip sızma var mı kontrol edin.

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır?

Kavanozlarda bir sorun yoksa, fotoğraftaki gibi bulaşık makinenize yerleştirebilirsiniz. Daha sonra 60-70 derece sıcaklıkta kısa programda makinenizi çalıştırabilirsiniz.

Eski usulde komposto yaparken, tencerede kavanozları 2’şer, 3’er kaynatıp başında beklemeniz gerekirdi.

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır? kavanozlar makinede yaklaşık 1 saat boyunca yıkandıktan sonra, bitince makineden çıkartıp, kapaklarını bir kez daha kontrol edip sıkıştırın. Sonra kavanozları ters çevirin ve sabaha kadar beklesinler.

Bulaşık Makinesinde Komposto Nasıl Yapılır?

Aynı yöntem ile turşu, domates suyu ya da komposto gibi kışlık hazırlıklar yapıp, daha fazla hazırlığı daha kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Diğer Kışlık Hazırlıklar tariflerimize göz atmak için BURAYA tıklayın 🙂

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir