Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır?

Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır? Konuklarınıza, sevdiklerinize Ramazan Tarifleri menüsünde leziz bir yemek sunabilirsiniz.

Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır?

Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır

Çerkez Tavuğu Tarifi ismi itibariyle Çerkezler‘den gelerek Türk Mutfağı‘na da yerleşen ve vazgeçilmezleri arasına giren yöresel bir yemektir. Misafirleriniz için İftar Menüleri hazırlarken bir İftar Tarifi olarak da Çerkez Tavuğu Tarifi sunarak misafirlerinizi leziz bir yolculuğa çıkartabilirsiniz.

Malzemeler;

  •  1 Adet bütün tavuk
  •  250 gr bayat ekmek içi ya da galete unu
  •  500 gr ceviz içi
  •  5 diş sarımsak
  •  Tuz
  •  1 çay kaşığı kırmızı biber
  •  1 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır için ilk olarak bütün tavuğu iyice haşlayın, tavuğu suyundan çıkartın ve ılınmasını bekleyin. Sonra deri ve kemiklerini ayırarak tavuğu biraz iri parçalar olacak şekilde didikleyin.
Ekmek içini ıslatarak, iyice sıkın. Bir kap içinde cevizi, ekmek içini sarımsak ve miktarı istediğiniz kadar olacak şekilde tuz ile karıştırarak üzerine tavuk suyunu ekleyin. Bu karışımı mutfak robotundan geçirin ve muhallebi kıvamında bir karışım elde edin.

Çerkez Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır?
Bir kaba zeytinyağını koyun ve kırmızı toz biberi içine ilave ederek iyice rengini alana dek bekletin.
Önceden didiklediğiniz tavuk etlerini, muhallebi kıvamında hazırladığınız harç ile karıştırın ve servis tabağına dökün. Üstüne harcın kalanını ilave edin. Çerkez Tavuğu Tarifi ile hazırlanan İftar Ana Yemeği ni kırmızı biberli zeytinyağı ve bütün ceviz içleriyle süsleyerek servis edin. Afiyet olsun.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir