Çilek Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı

Çilek Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı? yazımızda evlerde en fazla hazırlanan reçellerden biri olan çilek reçeli tarifi ve hazırlanışı hakkında bilgi vereceğiz. Çocuklarında severek tükettiği çilek reçeli tarifi oldukça basit.

Çilek Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı

 

Çilek Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı?

Malzemeler;

  • 1 kg hazırlanmış çilek
  • 1 kg şeker
  • 1 adet limonun suyu

Hazırlanışı;

Küçük ve kokulu cinsten reçellik çilekler satın alın. Ezilmiş, çürük ya da aşırı olgun çilekleri ayırın ve reçele katmamaya özen gösterin. Reçellik çileklerin irilik açısından aynı boyda olmasına dikkat edin. Sap dibindeki yaprağı meyveyi zedelemeden yumuşakça çıkarın. Çilek narin bir meyve olduğundan yıkarken ve temizlerken çok hırpalamamaya özen gösterin.

Ayıkladığınız çilekleri, temiz su içinde 4- 5 dakika kadar bekletip, sonra basınçlı su altında üç dört defa yıkayın.

Çilek Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı

Bu tarz yumuşak meyvelerin reçelini iki şekilde hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz 1 -2 saat öncesinden çileklerin bulunduğu kabın üzerine şekeri döküp buzdolabında bekletebilirsiniz. Böylece meyve şekeri emecektir. Daha sonra tencereye boşaltıp reçeli yapabilirsiniz.

Diğer türlü ise hiç bekletmeden, tencereye önce meyveyi ve şekerin yarısını, yavaş yavaş orta ateşte pişirmeye başlayın. Şeker erimeye başlayınca ise şekerin diğer yarısını ilave edin. Şeker iyice erimeye başladığında ocağı biraz daha açabilirsiniz.

Tahta kaşık ile çilekleri ezmeden karıştırın. Pişirme esnasında üzerinde oluşan köpükleri temzileyin. Bitiş kısmına doğru limon suyunu ekleyin. Kıvamına gelmeye başladığında çilekler daha şeffaf bir görünüm alacaktır.

Reçelden bir kaşık alıp yüksekten akıtın. Reçel kaşığın alt kenarında toplanarak, uzun bir şerit halinde, yavaş yavaş akıyorsa kıvamını almış demektir. Bunu bir diğer şekilde anlamak için, reçelin sulu kısmından bir damlayı tırnağınızın üzerine damlatıp, çevirin ve akışkan olmayan kıvamı gördüğünüzde reçel hazır demektir.

Çilek Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı

Tencerenin altını kapatıp, reçeli temiz, kuru kavanozlara paylaştırın ve kavanozun kapaklarını sıkıca kapatıp, hava almadığından emin olun. Reçel kavanozları soğuduktan sonra, saklayacağınız nemsiz, kuru ve orta sıcaklıkta bir yerde muhafaza edin.

Kışlık olarak bu şekilde reçel hazırlayabilirsiniz. Gayet lezzetli ve yararlı meyveleri reçel yaparak uzun süre saklamış olursunuz. Fazla şekerli yiyemeyenler için daha ekşi meyveler reçel yapımında ideal olacaktır. Diğer güzel reçel tariflerimiz için bizi takipte kalın. Afiyet olsun.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir