Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi

Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi sütlü tatlılar arasında en geleneksel ve lezzetli olan sütlaç, damla sakız ile buluşarak, sütlacı daha lezzetli hale getirmemizi sağlıyor.

Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi

Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi

Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi güveç kaplarında, fırında pişirilen sütlaç alüminyum içerikli kaplara nazaran daha sağlıklı ve lezzetli oluyor bunu atlamamak lazım.

Malzemeler;

  • 1 litre süt
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 paket damla sakızı
  • 1/2 çay bardağı pirinç
  • 3 yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • üzeri için dövülmüş ceviz içi

Hazırlanışı;

Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi için öncelikle pirinci 10 dakika boyunca ılık suyun içinde beklettikten sonra iyice yıkayıp, süzün.

Diğer yandan sütü kaynatın, kaynayan süte pirinçleri ve damla sakızlarını ekleyerek 10 dakika daha kaynamaya bırakın. Sonraki aşamada toz şekeri ilave edin ve hafif karıştırarak 5 dakika şeker eriyip, karşına dek kaynatmaya devam edin.

Bir kapta nişastayı su ile açarak eritin ve içine yumurta sarılarını da ekleyip, karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı kaynayan süte yavaş yavaş yedirerek karıştırın, aniden atarsanız yumurtalar birden pişebilir bu aşamaya dikkat edin.

Hafifçe kıvam alıp, koyulaşmaya başlayan sütlacı, fırında sütlaç için güveç kaplarına paylaştırın ve 10 dakika kadar ılınıp, dinlenmeye bırakın.

Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi

Sonrasında güveç kaplarındaki sütlaçları Damla Sakızlı Fırında Sütlaç Tarifi için tepsiye dizip, güveç kaplarının dibine gelecek kadar su ekleyerek, daha önce ısıtılmış fırında üstleri kızarıp, kabuk oluncaya dek pişirin. Pişirmiş olduğunuz sütlaçları servis ederken üstlerini dövülmüş ceviz içi ile süsleyin. Afiyet olsun…

Püf Noktası; Fırında Sütlaç Tarifi hazırlarken püf nokta olarak, sütlaç pişerken içine 1 tutam tuz atarsanız, sütlaçlarınız daha lezzetli olacaktır.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir