Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları derin dondurucular sayesinde artık tüm yiyeceklerimiz her mevsim elimizin altında olabiliyor.

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları doğru kullanılabildiği taktirde etten pastaya, çerezden, yumurtaya kadar her türlü yiyeceğinizi fırsatınız olduğunda bol bol satın alıp, daha sonra istediğiniz an yiyebilirsiniz. Bunun için, her yiyeceği kendi özelliğine göre hazırlayıp, derin dondurucuya öyle yerleştirmelisiniz.

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları

Derin Dondurucuda Balık Nasıl Saklanır?

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları arasında tabiki severek tüketilen balık da var. Derin Dondurucuda Balık Nasıl Saklanır? Balıkları çözdürürken fazla su bırakmaması için önce tuz katılmış soğuk suda yıkayın. Sonra iyice kurulayıp, hava almayacak şekilde bir buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuya yerleştirin. Balığı bu şekilde derin dondurucuda 6 ay boyunca saklayabilirsiniz. Balığını dilimliyse, her birini alüminyum folyoya ayrı ayrı sarıp dondurmalısınız. Balıklar için tevsiye edilen saklama süresi 3-4 aydır.

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları

Derin Dondurucuda Et ve Et Ürünleri Nasıl Saklanır?

Derin Dondurucuda Et ve Et Ürünleri Nasıl Saklanır? diye soracak olursak, donduracağınız et ürünleri yağsız olmalı. Yağlı etler çabuk bozulduğu için, depolama süresi yarı yarıya azalıyor. Eti ihtiyacınıza göre porsiyonlara ayırın. Önce naylon buzdolabı poşetlerine yerleştirin, sonra da ince folyoyla hava almayacak şekilde iyice sarın. Hazırladığınız pişmiş etleri 2-3 ay, çiğ etleri ise 4-6 ay saklayabilirsiniz. Yine pişmiş tavuğun lezzetini 3-4 ay, çiğ tavuğun ise 9-12 ay arasında koruyabilirsiniz.

Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları

Derin Dondurucuda Hamurişleri Nasıl Saklanır?

Derin Dondurucuda Hamurişleri Nasıl Saklanır? pişmemiş turta, pasta, kek ve hamurlar da dondurulabilir. Kurabiyeleri alüminyum folyoda, kekleri plastik saklama kaplarında, pasta hamurlarını ise plastik folyo içinde muhafaza etmelisiniz. Çözülen pastalar ve kekler, 5-10 dakika 150-200 derece sıcaklıkta alüminyum folyo içinde çözdürüldüğü taktirde, oda sıcaklığında çözülenlere göre daha lezzetli olurlar. Turtalar ve kremalar oda sıcaklığında çözdürülmelidir.

Aklınızda Bulunsun!

Kızartılmış ya da pane edilerek pişirilmiş gıdaları dondurmaktan kaçının. Çünkü bu gıdalar dondurulduğu zaman, lastik gibi oluyorlar.

Sağlıklı beslenmek her zaman önemlidir. Fakat tüm gıdalarınızı saklarken tazeliğini ve vitaminlerini koruması sağlığınız açısından çok önemlidir. Tabiki her zaman gıdaları taze tüketmek çok daha yararlıdır fakat illa ki saklamanız gerekiyorsa da Derin Dondurucuda Yiyecek Saklamanın Püf Noktaları ile gıdaları saklamak mümkün 🙂

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir