Enginar’ ın Faydaları Nelerdir?

Enginar’ ın Faydaları Nelerdir? genellikle Akdeniz ikliminde yetişen, şifa deposu enginarı herkes sevmese de yenmesinde çok fayda var.

Enginar' ın Faydaları Nelerdir?

Enginar’ ın Faydaları Nelerdir?

Enginar sebzesi, yenmek için ekildiği bilinen en eski sebzeler arasında. Pek çok uygarlık enginarı geçmişte yemek için kullanmış ve bu bitkiden şifa sağlamışlar. Bitkinin yaprakları, Antik Yunan ve Roma imparatorluklarında sindirimde olumlu rol oynaması için tüketiliyormuş. 16. yüzyıl Avrupa’ sında ise Enginar, “soylu” bir bitki olarak kabul gördüğü için kraliyet aileleri ve zenginler tarafından tüketiliyormuş. Enginar yemeği sevmiyorum derken bir kez daha düşünseniz iyi olur bu soylu sebzeyi günümüzde yemek için zengin olmak gerekmese de yemek seçenler için biraz geri planlarda kalıyor.

Şifalı Bitkiler arasında ön sıralarda yerini alan enginarın faydaları, arasında en önemlisi sindirime yardım etmesi, karaciğeri temizlemesi, mineraller ve vitaminler açısından zengin olması. Ayrıca enginar kalori ve yağ bakımından da son derece düşük değerlere sahip olduğu için diyet yapanların uygulayacağı Diyet Tarifler açısından da bulunmaz bir sebzedir. Çok etkili bir antioksidan olan enginar sebzesi, lif kaynağıdır. Lif açısından bu denli zengin olması sonucu sindirimde kolaylık sağlar.

Enginar' ın Faydaları Nelerdir?

Enginar Kolesterole Karşı Faydalıdır

Yapılan bilimsel testler ve araştırmalar sonucunda, kolesterolü olumlu seviyede tutmak amacıyla enginar yenilebileceği doğrulanmıştır. İyi kolesterol üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığı gözlemlenen enginarın, özellikle yaprakları kötü kolesterolü sağlıklı düzeyde tutmaya yardımcı oluyor.

Enginar’ ın Karaciğere Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan deposu olan enginar, bu yönüyle vücudun hayati önem taşıyan organlarının korunmasında yardımcı rol oynar. Kolesterolü yüksek olan hastaların karaciğer ve kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Yüksek kolesterolün zararlarından vücudun korunması için karaciğer daha fazla emilim yapmak zorunda kalır ve bu da karaciğeri yorar. Enginar sebzesi, kolesterol seviyesini sağlıklı tuttuğu için karaciğerin yükü hafifler ve vücuttaki organlar daha sağlıklı çalışır.

Enginar' ın Faydaları Nelerdir?

Enginar Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antioksidan deposu olması yanı sıra aynı zamanda enginar C vitamini açısından da çok zengindir. 100 gram enginar ortalama olarak size %20 oranda C vitamini sağlar. Bilindiği gibi C vitamini açısından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi vücudun bağışıklık sisteminin sağlam olması, virüslere karşı korunması açısından çok önemlidir.

Enginar Kemik Sağlığına Çok Faydalıdır

İlerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi problemlerin olmaması için vücudun K vitamini alması çok önemlidir. Enginarın içeriğinde K vitamini bulunur ve bu kemiklerin özelliğinin bozulmamasına ve korumasına yardım eder. Sinir sistemi üzerinde çok olumlu etkiler gösteren enginar aynı zamanda Alzheimer hastalığına karşı da vücudu korur.

Enginar' ın Faydaları Nelerdir?

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Enginar satın alırken sadece iç kısmı yerine yapraklarıyla beraber alırsanız, yapraklarını kendiniz ayıklayıp, kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz enginar yaprakları ile doğal bitki çayı yapabilirsiniz. Enginar çayının faydaları arasında, özellikle kış mevsiminde tüketildiğinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip, karaciğeri yenilerken, size enerji vererek yorgun ve bitkin hissetmekten uzaklaştırıp, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da koruyacaktır.

Enginar çayının tadı ıhlamur çayına benzer ve dilerseniz bal ile biraz tatlandırabilirsiniz. Çayı hazırlamak için kaynamış suya bir miktar kurutulmuş enginar yaprağı bırakmanız yeterlidir. Biraz demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz.

Enginarın Besin Değeri

100 gram çiğ enginar (yapraklarıyla, bütün);

 • Günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini (11.7 mg)
 • K vitamini ihtiyacının %18’ini (14.8 mcg)
 • Protein ihtiyacının %7’sini (3.3 gr)
 • E vitamini ihtiyacının %1’ini (0.2 mg)
 • B6 vitamini ihtiyacının %6’sını (0.1 mg)
 • Folat ihtiyacının %17’sini (68 mcg)
 • Niasin ihtiyacının %5’ini (1 mg)
 • Riboflavin ihtiyacının %4’ünü (0.1 mg)
 • Besin lifi ihtiyacının %22’sini (5.4 gr)
 • Kalsiyum ihtiyacının %4’ünü (44 mg)
 • Demir ihtiyacının %7’sini (1.3 mg)
 • Magnezyum ihtiyacının %15’ini (60 mg)
 • Fosfor ihtiyacının %9’unu (90 mg)
 • Potasyum ihtiyacının %11’ini (370 mg)
 • Çinko ihtiyacının %3’ünü (0.5 mg)
 • Manganez ihtiyacının %13’ünü (0.3 mg) karşılar.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir