Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri evde kolayca pratik marine yöntemlerini kullanarak, farklı şekillerde pişirmek istediğiniz etleri yumuşacık bir kıvama getirmeniz mümkün.

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri kullanarak çok daha lezzetli etler pişirebilirsiniz. Yemesi çok daha kolay ve leziz olacak olan yemekler hazırlayarak, konuklarınızı şaşırtın.

Et Nasıl Marine Edilir?

Et Nasıl Marine Edilir? sorusuna pek çok farklı yöntem ile cevap vermek mümkün. Damak zevkinize uygun baharatlar, soslar ve pek çok gıda ile etleri marine etmek ve yumuşacık etler pişirmek birbirleri ile uyumlu ürünleri buluşturarak mümkün oluyor.

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Etleri Meyvelerle Marine Etme Yöntemi

Etleri meyvelerle marine etme yöntemi eğer eti tavada pişirecekseniz çok işinize yarayacaktır. Soyulmuş elma, armut, ananas dilimleri ile etleri aynı tavada pişirmeye başlayın. Meyvelerin piştikçe saldığı su etin suyu ile karışacak ve bu hem etin yumuşak olmasını hem de çok lezzetli olmasını sağlayacak.

Gece Boyu Eti Soğan ve Elma Dilimleri İle Marine Etmek

Yine aynı şekilde Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri arasında bulunan gece boyunca buzdolabında eti elma ve soğan dilimleriyle saklama yöntemi de pişirdiğinizde yumuşak bir et elde etmenizi sağlıyor.

Kalın Dilimler Halinde Pişecek Et İçin Marine Yöntemi

Kalın Dilimler Halinde Pişecek Et İçin Marine Yöntemi kulağa biraz alışılmışın dışında gelebilir. Fakat pek çok aşçı bu yöntemi kullanıyor. Etin yumuşak olması için kalın şekilde kesilmiş et dilimlerini pişirmeden önce 10 dakika boyunca asitli bir içeceğin içinde bekletirseniz. Etleriniz pişirdiğinizde yumuşacık oluyor. Dünya genelinde aşçılar bu yöntemi kullanıyor, içinde bekletmek için ise bira, soda gibi asitli içecekler tercih ediyorlar.

Eti Limon Suyunda Bekletin

Eti pişirmeden önce 30 dakika boyunca limon suyunda bekletmek de ete yumuşacık bir kıvam yanısıra hafif bir aroma da kazandırıyor.

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Zeytinyağlı Sarımsaklı Marine Tarifi

Eti Zeytinyağlı Sarımsaklı Marine yapmak için 2-3 dal taze ya da kuru biberiyeyi ince bir şekilde kıyın. Ardından kırmızı biber ve karabiber ekleyin. İnce kıyılmış sarımsağı da ekleyip zeytinyağı ile karışımı macun kıvamına getirin. Etleri bu karışım ile iyice ovun. En az 2-3 saat en fazla bir gece bu karışımda beklettiğiniz etlerin iki yanına tuz ekip tavada, ızgarada ya da fırında pişirin.

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Soya Soslu Et Marine Tarifi

Soya soslu et marinesi için; soya sosu, zeytinyağı, kıyılmış sarımsak, zencefil, hardal tozu ve pekmezi karıştırarak bir sos oluşturun. Etleri en az 6 saat en fazla 1 gün içinde bekletin. Pişirmeden önce tuzlayın. Etleriniz yumuşacık olacak.

Etin Yumuşak Olması İçin Marine Yöntemleri

Yoğurtlu Et Marine Tarifi

Yoğurtlu Et Marine Tarifi için öncelikle,aynı ölçüde yoğurt ve sütü karıştırın içerisine ölçünün yarısı kadar zeytinyağı koyun. Bol miktarda karabiber ve kimyon ekleyin. Karışımın püf noktası etlerin üstünü kaplayacak kadar olması. En az 3 saat en fazla 1 gün etleri içinde bekletin. Etleri pişirmeden her iki tarafına da tuz serpin.

Bu et marine yöntemleri ile Kurban Bayramında Et Nasıl Saklanır? ya da pişirmek istediğiniz etler için Kurbanlık Etler Nasıl Pişirilir? gibi sorular da akıllara geliyor. Yine aynı et marine yöntemleri ile Kurbanlık et pişirme tarifleri oluşturabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir