Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi için sizinle paylaşacağımız tarif evde ufak ölçekli salça yapmak için çok uygun olacaktır. Bahçesi olanlar büyük miktarlarda salçayı daha kolay yapabilmektedir. Fakat ev içinde çok miktarda salça yapmak; hem ortalığın batması, hem de salçanın oluşumunun uzun sürmesi açısından zor olacaktır.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi ile evinizde ocak üzerinde ve fırını kullanarak salça yapabilirsiniz. Vereceğimiz malzemeler ile 1 kilo civarında salça elde edebilirsiniz. Ben 4 adet küçük kavanoz salça elde ettim.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Malzemeler;

  • 3 kilo domates
  • 2 kilo kırmızı yağ biberi
  • 1 çay bardağı kaya tuzu

Hazırlanışı;

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi için öncelikle domatesleri iyice yıkayın, çürük ya da ezik yerleri varsa temizleyin ve kabuklarını soymadan, büyüklüklerine göre ikiye yada üçe kesin. Biberleri de iyice yıkayın sap kısımlarını kesin, tohumlarını çıkartıp içlerini temizleyin, iki üç parmak kalınlığında doğrayın.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Benim en büyük boy tencereme dahi tamamı sığmadığı için ocakta iki tencereye bölerek salça yapımına başladım. Orta ateşte ara ara karıştırarak (yoksa henüz domatesler su salmadığı için biberler yanar) pişirin. Piştikçe domatesler kabuklarını atacak onları tek tek alın, ayrıca yavaş yavaş eriyip iyice su salmaya başlayacaklar.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Ev Yapımı Salça Tarifi hazırlanırken, malzemeler su saldıkça miktar olarak azalacaktır. Benim iki tencereyi kaplayan salça malzemem ilerleyen dakikalarda azalarak, tek tencereye sığacak şekilde pişmeye başladı ve hepsini tek tencerede birleştirdim.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Tüm domatesler iyice eridi, su saldı ve kabuklarını attıysa, artık yavaş yavaş kaynamaya başlayan salça karışımını blender dan geçirme zamanı gelmiş demektir. Tencereyi hiç ocaktan kaldırmadan, blender yardımı ile hafif hafif tüm domates ve biberler parçalanana kadar devam edin.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Bu şekilde artık eskiden olduğu gibi salçayı inceltmek için, sıcak sıcak kevgirden geçirmek ve ellerinizi yakmanıza gerek kalmadan doğrayıp, istediğiniz kıvama getirebiliyorsunuz. Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi için artık tek yapmanız gereken orta ateşte sürekli karıştırarak, suyunu çekene dek pişirmeye devam etmek. Eğer salçanın dibi tutarsa o yanık kokusu salçaya sineceğinden hoş olmayacaktır. Ve pişen salçayı ocakta karıştırmadan bırakırsanız, kaynayıp patlamalara etrafa sıçramaya başlar, ayrıca elinize de gelirse çok yakar dikkat edin.

Ben tencerede sürekli karıştırdım ve belirli bir kıvama geldi ancak hala biraz sulu idi. Bu esnada kaya tuzunu ekleyin, iyice karıştırın ve erimesini sağlayın. Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi için dilerseniz bu aşamadan sonra salçayı tepsilere bölüştürün ve balkonunuzda güneşe koyarak her gün 3-4 defa karıştırmak üzere bir hafta kadar suyunu çekene dek bekletin ve kavanozlayın.

Ev Yapımı Domates Biber Salçası Tarifi

Ben ise tenceremdeki ev yapımı salça malzememi, iki sefer olarak tepsi ile fırında sık sık karıştırarak salça kıvamına gelene dek pişirdim ve sıcak sıcak kavanozlara paylaştırarak, ters çevirdim kavanozları o şekilde bir gece beklettim. Ertesi gün kilere kaldırdım. Kullanacağınız zaman açılan kavanozdan istediğiniz miktar salça alın, üzerine zeytinyağı koyup, buzdolabında saklayın bu şekilde hiç bozulmaz. Afiyet olsun.

Bu tarif ile sadece Ev Yapımı Biber Salçası Tarifi de uygulanabilir, biber az su saldığı için biraz domates ile pişirilerek daha çabuk kıvam alması sağlanır.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir