Ev Yapımı Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ev Yapımı Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız? yazımızda evde birçok çeşitli meyve ile hazırlamış olduğunuz reçellerin, bozulduğunu nasıl anlaşılır? Ve bozulma aşamaları nelerdir? onlardan bahsedeceğiz.

Ev Yapımı Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız

Ev Yapımı Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Reçel Neden Küflenir;

Hazırladığınız reçelin şeker miktarının düşük olması, yetersiz kaynatma, doldurma sıcaklığının 80 dereceden düşük olması, kavanozun kapağının sorunlu olması ve hava alması gibi durumlarda olur. Bu gibi bir durumun olmaması için, Reçel kavanozlarını, hazırladığınız reçel ile doldurduktan sonra 5- 10 dakika boyunca kaynar suda bekletebilirsiniz.

Reçel Neden Ekşir;

Yüzeyi sulanan reçel ekşimiş demektir. Köpüklenme yapmaya başlar yani bir nevi fermantasyon durumudur. Bu gibi durumla karşılaşma nedeniniz, hazırladığınız reçeli doldurduğunuz kavanozun ıslak olması ya da reçelin muhafaza edildiği yerde ısı değişikliği olmuş olmasıdır. Kapak hava kaçırır ve doldurma sıcaklığı düşüktür.

Ev Yapımı Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız

Reçel Neden Şekerlenir;

Bu sorun evde reçel yapanların en çok karşılaştığı problemlerden biridir. Bu sorunun nedeni ise; şekerin reçelin içinde tam erimemiş olmasıdır. Yine gerçekleşme nedenleri arasında, reçel yapımı esnasında fazla kaynatmak, asit oranının düşük olması -ki bu da limon suyunu az koymuş olmanızdan kaynaklanır- ve saklanan yerin sıcaklığının değişken olmasındandır.

Reçel Neden Kararır;

Yine sık görülen sorunlardan biri olan kararma, çok uzun süre saklanan reçellerde meydana gelen kaçınılmaz bir renk değişimidir. Eskiler uzun süre sakladıkları reçellerin renginin değişmesinden dolayı övünürlerdir. Ancak bu bir sorun olmakla beraber nedeni ise, depolama, doldurma ve saklama yanlışlıklarından dolayıdır.

Ev Yapımı Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız

Reçel Neden Sertleşir;

Bu problemin görüldüğü reçel cinsleri daha çok ayva, kayısı ve turunçgil reçellerinde meydana gelir. Bunun başlıca sebebi ise, reçeli hazırlamadan önce meyvenin yeterince haşlanmamış olması, haşlama yapılan suyun çok sert ve kireçli olmasıdır.

Bu gibi nedenler hazırladığınız reçellerin de başına geliyorsa ya da gelmişse, daha dikkatli bir şekilde tariflere bağlı kalarak reçel yapabilirsiniz. Çok aşırı tatlı olmasın diye, şekerini az koyduğunuz reçeller, bozulur ve kaç kavanoz yaptıysanız hepsi çöp haline gelir. Reçeli doğru şeker oranıyla hazırlamakta fayda var çünkü meyveleri koruyan karışım bu. Ama fazla şeker yemek istemeyenler yapmış oldukları reçellerden daha sonra azar azar yiyerek bu soruna çözüm bulabilirler.

Reçel Yapımına Geçmeden Önce Reçel Nasıl Yapılır? başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir