Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi ile artık evlerinizde doğal malzemeler ile kendi zeytininizi yapabilirsiniz. İçinde katkı maddesi olmayan ev yapımı salamura zeytini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi

Evde yapılan siyah salamura zeytinin tadı bir başka güzel oluyor, ayrıca çekirdekleri de kendine özgü doğal bir renkte oluyor. Marketlerden aldıklarınız gibi simsiyah olmuyor. Bu basit tarif ile bu kış için kendi zeytininizi hazırlayın.

Malzemeler;

  • 1 kilo kadar siyah yeni toplanmış zeytin
  • 4 yemek kaşığı turşuluk kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
  • 1,5 yemek kaşığı sıvı yağ (tercihen fındık yağı)

Hazırlanışı;

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi için öncelikle 1 kilo zeytine 2 kilo kadar cam ya da plastik kavanoz yeterli olacaktır. Yeni toplanmış taze siyah zeytinleri ilk olarak yıkayın ve birkaç saat ilaçlarından arınması için sirkeli suda bekletin.

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi

Daha sonra ev yapımı salamura zeytin hazırlığına başlayabilirsiniz. Zeytini kuracağınız kaba zeytinleri katman katman koyup aralarına da turşuluk kaya tuzlarından ilave edip, tüm zeytinlerin tuzlanmasını sağlayın. Sonrasında limon tuzunu da ilave ederek üzerine 1,5 yemek kaşığı kadar sıvıyağ ekleyin. Sıvıyağ eklerken zeytin yağı yerine daha hafif bir yağ türü olan fındık yağını eklemekte fayda var. Sebebi ise zeytinyağının zeytinleri yumuşatıyor olması. En son olarak 1 yemek kaşığı üzüm sirkesini ilave edin ve kavanozun kapağını kapatıp tüm malzemelerin zeytinlerle karışması için iyice sallayın. Kavanozun üstüne hazırladığınız tarihi yazıp yapıştırırsanız, hazır olma süresini daha iyi takip edebilirsiniz.

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi

Kavanoz ya da damacana ev yapımı salamura zeytin hangi kapta hazırlanmış olursa olsun her gün sallanarak tuzun tüm zeytinlerle buluşması sağlanmalı. Aksi taktirde zeytininiz olmaz ve tuzla birleşmeyen zeytinlerde küflenmeler yaşanabilir. Arada bir de zeytin kavanozunun içinde oluşan gazı çıkartmak için kavanozun kapağı açılabilir.

Olgun ve etli zeytinleriniz kavanozda 1,5 ay kadar bekleyerek tatlanıp, yenme aşamasına gelecektir. Kavanozda bekleme ve tatlanma süresinin sonunda yiyeceğiniz kadar zeytini kavanozdan çıkartıp biraz suda bekletin ve ardından sevdiğiniz baharatlarla karıştırıp, üzerine sızma zeytinyağı gezdirerek tüketebilirsiniz.

İlk hazırladığınız kavanozda kalan salamura zeytinleri yine içindeki su ile temas etmeleri için her gün sallayarak karıştırmaya devam edebilirsiniz. Evde zeytin nasıl kurulur? sorusuna basit ve sağlıklı bir tarif ile cevap bularak sizde deneyebilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir