Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? İçerisinde kimyasal malzeme olmadan evde turşu yapmak çok güzel bir şey. Fakat bazen kullanılan malzemelerden yüzünden turşular bozulabiliyor. Bazen turşuların bozulduğu hemen anlaşılamayabilir. Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğunu Anlamak için 7 tane belirti bulunuyor. Bunları sırasıyla paylaşacağız ve sizin hazırladığınız turşularda da bu belirtiler oluşuyorsa, ev yapımı turşularınız bozulmuş demektir.

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

1.Turşularda Yumuşama

Turşularda Yumuşama salamura suyundaki tuz oranı az olursa görülür. Yüzeyde zar yapan mayalar da yumuşamaya sebep olur. Salamura suyunu yeterince tuzlu yapmak ve yüzeyde biriken zar halindeki mayayı temizlemek suretiyle turşularda yumuşama önlenebilir.

2.Turşularda Şişme

Turşularda Şişme sorunu salamuranın suyu çok aşırı tuzlu olursa görülür. Genellikle salatalık, kelek, pancar, gibi sebze turşularında görülür. İçlerinde boşluklar oluşur. Bunu önlemek için tuz oranını doğru ayarlamak ve küçük, körpe sebze kullanmak gerekir.

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

3.Turşularda Çiçeklenme

Turşularda Çiçrklenme denilen olay aslında bildiğimiz çiçeklenme değil. Turşuların üzerinde beyaz bir zar olarak görülür. Tuzu ve ekşiliği az olan turşularda görülür. Eğer turşu hava almış ya da sıcakta beklemişse çiçeklenme olayı kaçınılmazdır. Önlemek için turşuyu serin bir yerde bekletmek ve zaman zaman üstündeki zarı almak gerekir.

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

4.Turşularda Küflenme

Turşularda Küflenme olduğunda, turşunun üstünde beyazdan başka renklerde zar ve küf oluşursa o turşunun yenmemesi gerekiyor. Fazla hava almış, tuzu ve ekşiliği az olan turşularda görünür.

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

5.Turşularda Çürüme

Turşularda Çürüme, daha çok lahana turşularında görülen bir durumdur. Yapraklar suyun üstüne çıkarsa hava alırlar ve çürürler, buna dikkat etmek gerekir.

6.Turşularda Esmerleşme

Turşularda Esmerleşme, turşu suyunda fazla kireç, demir, bakır gibi maddelerin bulunmasından kaynaklanır. Temiz içme suyundan turşu yapılmalıdır.

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Ev Yapımı Turşunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? konusunda bu maddelere dikkat ederek, nerede yanlış adam attığınızı ve turşunun neden bozulduğunu artık gözlemleyebilirsiniz. Her halükarda da yani malzemeler çok olduğunda da az olduğunda da bozulma gerçekleşiyor. Ev Yapımı Turşu Tarifi orantıları çok önemlidir.

Ev Yapımı Salatalık Turşusu Tarifi İçin Tık Tık

Kırmızı Biber Turşusu Tarifi İçin Tık Tık

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir