Gaziantep Mutfağı ve Yemekleri

Gaziantep Mutfağı ve Yemekleri ile çok zengin bir menüye yayılır. İpekyolu üzerinde yer alan Gaziantep, mutfağının oluşmasında pek çok kültürün yansıması bulunuyor.

Gaziantep Mutfağı ve Yemekleri

Gaziantep Mutfağı ve Yemekleri

Gaziantap mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek yer alıyor. Akla ilk gelen yemeklerden biri tabiki eşsiz kebapları, birçok sebze hatta meyve katılarak yapılan kebaplar 32 farklı türde yapılıyor. Bunun yanı sıra 27 çeşit pilavı, 26 çeşit bambaşka lezzetlerdeki köfetleri, yaklaşık 26 çeşit etli yemek yanında 15 çeşit dolma, 15 çeşit turşu ve yine 22 çeşit helavası ile Gaziantep Mutfağı fazlasıyla zengin.

Antep mutfağı’ nın en meşhurlarından biri de Antep fıstığı ve incecik açılmış yufkalar ile hazırlanan emsalsiz Antep Baklavası.

Gaziantep Mutfağı ve Yemekleri

Antep Fıstığı

Gaziantep zeytin, üzüm üreticiliğinin yanı sıra en önemli tarım ürünü olarak fıstık üretmektedir. Kökeni Şanlıurfa olsa da ilk işletmeler Gaziantep’ te açılmıştır bu yüzden fıstığın adı “antep fıstığı” olmuştur. Tatlıcılıkta kullanılan ve kuruyemiş olarak tüketilen antep fıstığı, eczacılıkta öksürük şurubu yapımında da kullanılıyor. Dünyada en çok İran, ABD ve Türkiye’ de yetiştirilen Antep fıstığının Gaziantep’ de araştırma enstitüsü bulunuyor.

En Çok Çeşit Gaziantep Mutfağı’ nda

Gaziantep zengin ve eşsiz mutfağıyla tanınan bir şehir. Binlerce yıllık kültür birikimi sonucu şehir bu zenginliğe sahip olmuş. Özellikle et ve etle yapılan yemeklerin bol bulunduğu Gaziantep Mutfağı, Türkiye’ nin en çok yemek çeşidinin yer aldığı bir mutfaktır.

Gaziantep Mutfağı ve Yemekleri

Beyti, Arap Köftesi, Sarımsak Kebabı, Patlıcan Kebabı gibi birçok kebabın yanında, Firik Pilavı, Alaca Çorba, Küşneme gibi ilginç lezzetler de bulunuyor. Lahmacun, kavurma gibi bildik yiyeceklerin yanı sıra şiveydiz gibi ismini hiç duymadığınız lezzetleri tatmak da Gaziantep de mümkün.

Gaziantep’ e yolunuz düşerse gezilecek onca güzel ve tarihi yerinden sonra, birbirinden lezzetli yemeklerinden tatmak için en meşhur restoranlarını, kebapçılarını ve tatlıcılarını ziyaret edebilirsiniz. Baklavacıları ziyaret edin ve meşhur Gaziantep Baklavası‘ nın yapılışına tanık olun, neredeyse şeffaf incelikte olan yufların açılışı, fırınlanışı ve üzerlerine şerbet dökülürken tepside dans edişleri adeta eşsiz bir ritüel gibi. Dönüş yolunda da sevdiklerinize leziz antep baklavasından alıp, götürmeyi unutmayın.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir