Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır?

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır? pestil geleneksel bir tatlı lezzeti olarak çay sofralarının beklenen tatlı lezzeti idi geçmişte… Fakat neden şimdi de bu sağlıklı tatlı besinini evde kendimiz yaparak sevdiklerimize yedirmeyelim?

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır?

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır? Köylerde ve hatta şehir merkezlerindeki AVM’lerde bulunan aktar konseptli dükkanlarda pestil çeşitlerini bulabilirsiniz. Peki dışarıdan nasıl meyvelerle ve ne şekilde yapıldığını bilmediğiniz ürünler almak yerine kendiniz Ev Yapımı Pestil Tarifi kullanarak pestil yapsanız nasıl olur? Bizce harika olur.

Kayısı Pestili Tarifi Malzemeleri;

  • 5 kilo kayısı
  • 1 çorba kasesi toz şeker (isteğe bağlı)
  • Kırık ceviz ya da fındık (isteğe bağlı)

Kayısı Pestili Nasıl Yapılır?

Kayısı Pestili Nasıl Yapılır? yapımı aslında oldukça kolay ve pratik bir tariftir. Güneş alan bir oda ya da balkonda kurutarak kolayca yapılır. Kayısı Pestili Tarifi için önemli olan güzel, çürüğü olmayan, taze meyveler seçmenizdir.

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır?

Kayısıları güzelce yıkayıp çekirdeklerini çıkardıktan sonra kısık ateşte kayısılar yumuyaşıp, suyunu bırakana dek pişirin. Bu aşamaya geldiğinde birkaç taşımlık daha kaynatın ve şeker koymaya karar verdiyseniz bu esnada ekleyin. Kayısı Pestili için toz şeker ilave ettiyseniz 2 taşımlık daha kaynatın, şeker de eriyip kayısılarla iyice bütünleşsin.

 

Evde Pestil Nasıl Yapılır yazımıza devam ederken ocaktan aldığınız kayısıları püre kıvamına gelmesi amacıyla blenderdan geçirin. Eğer isterseniz bu aşamada karışıma kırık ceviz ya da fındık ekleyebilirsiniz.

Püre kıvamına gelmiş ev yapımı kayısı pestili karışımını bir yüzeye yayarak kurumaya bırakmalısınız. Bu geniş porselen bir tabak üzerine sıvar gibi yaymak olabilir. Ya da bir tepsiye yapışmaz fırın kağıdı serip üzerine yayabilirsiniz.

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır?

İyice kuruyana dek güneş alan yer de bekletin. İyice kurumazsa daha çabuk bozulur uzun süre saklayamazsınız. Kuruduktan sonra yüzeyden rulo yaparak çıkartın. Hazırlarken içine ceviz koymadıysanız, rulo yaparken arasına ceviz ya da fındık koyup da sarabilirsiniz.

 

 

Ev Yapımı Pestil Nasıl Saklanır?

Ev Yapımı Pestil Nasıl Saklanır? diye soracak olursanız. Hazırladığınız pestilleri ufak rulolar yaparak saklama kaplarında buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat kayısı pestili nem alırsa küflenme ihtimali olacağından ve buzdolabı da nemli bir yer olduğu için, rulo yaparken yine yapışmaz fırın kağıdına sararak saklamanız bozulmaması açısından daha iyi olacaktır. Sardığınız kağıt fazla nemi emeceğinden pestiller bozulmadan saklanabilir. Ev Yapımı Pestil Saklama da en az yapmak kadar önemli çünkü ürünlerin çabuk bozulması emeklerin boşa gitmesi demektir. Aynı şekilde derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Fakat erittiğiniz pestili o an tüketip tekrar saklamamalısınız.

Kayısı Pestili Tarifi Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Pestil Ne Sürede Tüketilmeli?

Ev Yapımı Pestil Ne Sürede Tüketilmeli? adı üzerinde pestili kışlık hazırlıklar olarak hazırlıyoruz. Yani birkaç ay bozulmadan saklamalı ve tüketmeliyiz. Yazın taze meyvelerini sağlıklı ve doğal yollarla tüketmek hem bizlerin hem de çocuklarımızın sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden sıcaklığı normal ve nem almayan kuru bir kilerde, kuru kaplarda pestili aylarca saklayabileceğiniz gibi o şekilde bir yeriniz yoksa, derin dondurucu ya da buzdolabında da yukarıda anlatıldığı gibi uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir