Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi

Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi ile konuklarınıza pratik ve leziz bir şerbetli tatlı ikram edebilirsiniz. Misafirleriniz bu klasik tarife bayılacak.

Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi

Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi

Hazırlaması pratik bir tarif olan tatlı tarifi için evinizde bulunabilecek malzemelerle, ekstra masraf etmeden yapabilir ve süsleyip, lezzet katmak amacıyla da kaymak ya da yaklaşan yaz aylarında vazgeçilmez lezzet olan dondurma ekleyebilirsiniz.

Malzemeler;

  • 4 adet yumurta
  • 150 gr yoğurt
  • 150 gr toz şeker
  • 200 gr un
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 200 gr kaymak ya da servis edeceğiniz kadar vanilyalı dondurma

Şerbeti için;

  • 1 kilo toz şeker
  • 750 gr su
  • 1 limonun suyu

Hazırlanışı;

Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi için ilk olarak şerbet için gereken malzemeleri hazırlayıp kaynatın, limon suyunu da ekleyin ve kıvamını alınca ocağı kapatıp, soğumaya bırakın. Bu tatlı tarifinde şerbet, soğuk olarak kekin üzerine dökülecek.

Şerbeti hazırlayıp, soğumaya bıraktığınızda kek karışımını yapmaya başlayabilirsiniz. 4 yumurtayı derince bir kaseye kırıp, sonrasında toz şekeri ekleyip, şeker eriyinceye dek çırpın. Karışıma yoğurt ve karbonatı da katıp, hafif bir şekilde çırpmaya devam edin.

Hazırlanan karışıma unu bir yandan yavaş yavaş karıştırarak ve diğer yandan eleyerek ekleyin. Düz bir fırın tepsisini yağlayıp, unlayın sonra elde edilen karışımı tepsiye dökün. Karışımınız sulu kıvamda bir hamur olmalı.

Orta sıcaklıktaki fırınınızda üzeri altın sarısı rengi alıncaya dek pişirmeye devam edin. Fırından çıkarttığınız keki tepsideyken büyük baklava dilimleri şeklinde veya daha küçük kare şekillerinde kesebilirsiniz. Kesmenin ardından soğuk şerbetini ekleyin ve şerbeti içmesi için bir süre dinlendirin. Servis ederken üzerine bir parça kaymak ya da yanına bir top vanilyalı dondurma ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi

Kaymaklı Yoğurt Tatlısı Tarifi için bir diğer isim olarak Revani‘ yi de kullanabiliriz. Türk mutfağının bu yoğurtlu, yumurtalı ve şerbetli tatlısı, Osmanlı Dönemi‘ nde  Ermenistan’ ın ve Erivan’ ın fethedilmesi şerefine Saray aşçılarının kendi buldukları ve Erivan zaferi sebebiyle “Revani” adı verdikleri bir tatlıdır.

Revani için yoğurt tatlısı, sünger tatlısı gibi isimler de kullanılabiliyor. Tatlının içeriğinde öne çıkan yoğurt malzemesi olduğu için yoğurt tatlısı ismi ile de sıkça karşınıza çıkabilir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir