Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural kış tüm soğuğu ve beyazıyla geldi kapıya dayandı. Vücudunuzu her zamankinden daha fazla dinç ve zinde tutmak zorundasınız. Sağlıklı besinler tüketip, sağlıklı yaşamaya çalışırsanız kışı hasta olmadan atlatabilirsiniz.

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Soğuk hava etkilerini tüm ülkede gösteriyor, sağlık açısından önleminizi hiç bırakmayın. Havalar bir hafta içinde hatta bazen bir günün içinde bile değişiklik gösterebiliyor. Öncelikle bedeniniz için ilk almanız gereken önlem, vücudunuzun savunma sistemini güçlendirmek. Bunun için en önemli kıstas doğal ve dengeli beslenmek olacaktır. Vücut direncinizi arttırmak için; vitamin, protein, antioksidan açısından zengin besinler tüketmelisiniz. İyi bir beslenme rutini yanında fiziksel aktiviteler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardım eder. Günde en az yarım saatlik bir yürüyüş hem kilo kontrolünüzü sağlar, hem de metabolizmanızı dinç tutar.

1. Bedeninizin Yapı Taşını Onarın

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Protein açısından zengin besinler tüketmek, özellikle kış aylarında vücudun yapı taşı olduğu için çok daha önemlidir. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununuzdan dolayı protein zengini yiyecekler tüketmeniz için bir sakıncanız yoksa protein ağırlıklı beslenin.

2. Kokusu İle Şifa Verir

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Bazıları kokusunda dolayı soğan ve sarımsak gibi doğal antibiyotik içeren besinlerden uzak durur. Fakat özellikle kış aylarında bu yiyecekleri daha sık tüketmekte büyük fayda vardır. Çünkü sarımsak antimikrobiyal özelliğinden dolayı da bağışıklık sistemini güçlendirir. Uzmanlar mide sorununuz yok ise günde bir sarımsak yutun diyor.

Soğanın içinde de allisin ve sülfür bulunur, bu da aynı sarımsak da olduğu gibi bağışıklık sistemini destekler.

3. Doğal Önlemler Almayı Unutmayın

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Kış aylarında sık sık C Vitamini tüketmek, sizi hastalıklardan uzak tutacaktır. C vitamini zengini meyveler, sebzeler bu konuda en doğal vitamin alma yolu. Yeşilbiler, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limoni mandalina, kuşburnu gibi gıdalar bolca c vitamini içerirken, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

4. Enfeksiyon Düşmanı Gıdalar

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Hastalıklardan kendinizi uzak tutmanın bir yolu da antioksidan tüketimine ağırlık vermekle olur. Bunun için içinde A vitamini açısından zengin olan süt, balık, yumurta, ıspanak, portakal, havuç, kayısı, yeşilbiber, sarı, turuncu ve yeşil sebzeler tüketmekte büyük yarar var.

5. Kivi Meyvesini Mutlaka Tüketin

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Besin değeri açısından çok zengin olan Kivi, C vitamini, E vitamini, bakır, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyi bir içeriğe sahiptir. Kivi meyvesini tüketerek soğuk kış günlerinde havanın olumsuz şartlarından kendinizi koruyun.

6. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Direnç kazanmak, kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçer. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar (sızma zeytinyağı), yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin, balık, balık yağı bağışıklık sisteminizi güçlendirme konusunda size fazlasıyla yardım edecektir.

7. Balı Kahvaltı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Doğal bal, vücudun doğal enerji takviyesini sağlar. Soğuk algınlığı karşısında da boğaz ve bronşlardaki enfeksiyonlara karşı doğal ilaç olarak kullanılabilir.

8. Hamur İşini Hayatınızdan Çıkartın

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

İnsanlar özellikle soğuk kış günlerinde daha fazla unlu gıda tüketmeye başlıyor. Aslında bu çok yanlış bir davranıştır. Tam tersi hamur işi ürünlerden uzaklaşmak ve haftada en az 2 ya da 3 defa yapısında lif içeren kuru baklagil ve salata çeşitleri gibi besinler tüketilmesi gerekiyor.

9. Yoğurt ve Kefir İle Hastalıklardan Kurtulun

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Doğal, ev yapımı yoğurt hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Yoğurt ve kefir tüketimine ağırlık verin. Her ikisi de vücudunuza aldığınız vitaminlerin emilimini arttırarak hastalıklara karşı bünyenizi güçlendirir.

10. Çok Kalın Değil, İyi Giyinin

Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural

Halk arasında “sıkı giyin” ya da “kalın giyin hava soğuk” gibi deyimler vardır. Doğal besin takviyeleri yanında, giyinme şekliniz ile de soğuğun etkilerinden korunabilirsiniz. Kalın ve çok ağır giysiler tercih etmek yerine, kat kat giyinerek vücut sıcaklığınızı dış ortamlarda dengeleme çaba gösterin.

İnceden, kalın giysilere doğru üç katmanlı ve koyu renk, siyah tonlarında giysiler giyinmeye özen gösterirseniz daha iyi olur. Siyah ve koyu renkler, güneş ışınlarını daha çok tutacağından size sıcak hissettirecektir. Kışı Hasta Geçirmemek İçin 10 Altın Kural uygulaması çok da zor olmayan günlük yaşantımıza düzen getiren maddeler 🙂

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir