Kuşburnu’ nun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu’ nun Faydaları Nelerdir? kuşburnu bitkisinin pek çok yararı bulunuyor. Çayı ve bitkisi tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalı.

Kuşburnu' nun Faydaları Nelerdir

Kuşburnu’ nun Faydaları Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun savunma sistemlerini güçlendiriyor, genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı da kullanılabilen kuşburnu; yüksek C vitamini içerdiğinden gribe karşı korur. Besleyici ve güçlendirici, hafif müshil, idrar söktürücü özelliğiyle kabızlık ve safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlık sağlayan kuşburnu ayrıca, böbreküstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağlıyor.

Kurşburnu bitkisi yara iyileştirici ve kanı temizleyici özelliğinin yanı sıra böbrek ve idrar yolu taşları ve kumlarında, kanlı idrarda, gut hastalığında, bitkinlik durumlarında, rahim kanamasında, mide kramplarında, yanıklarda, yaralarda, yağlı yemeklere karşı duyarlılık durumlarında da tüketilebiliyor.

Kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırma gibi özelliklerinin yanı sıra hemoroid ve ülser gibi hastalıklarda da yararlı oluyor. Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostu olan kuşburnu düzenli tüketen yani günde 2-3 bardak kuşburnu içen kadınlarda selülit derdi de sona eriyor.

Kuşburnu, A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle, gece körlüğü ve diğer göz problemlerinin yanı sıra akne gibi bazı cilt bozukluklarını önlüyor. bağışıklığı artırıyor, kansere karşı koruyucu etki gösteriyor.

Enerji, büyüme ve öğrenme kapasitesi üzerinde olumlu etkileri olan kuşburnu, vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor.

İçerdiği C vitamini ise dokuların gelişimi ve tamirini sağlıyor, içerdiği flavonlar sayesinde kılcal, atar ve toplardamarları güçlendirir ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kuşburnu' nun Faydaları Nelerdir

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kaynamış bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kuşburnu konur ve 3 – 4 dakika kadar demlendirilir ve içilir. Tatlandırmak için istediğiniz miktarda bal koyabilirsiniz.

Kuşburnu Pulpu Nasıl Yapılır?

Kuşburnu pulpu, Kuşburnu lapası ya da kuşburnu püresi olarak da adlandırılabilecek kuşburnu özütüdür. Kuşburnu meyvesinin ezilerek ayıklanması ve ardından kaynatılması ile elde edilir. Bazı yörelerde beğenilen bir kahvaltılık olarak tercih edilip, tüketilir.  Özellikle şeker hastalığı olan diyabetik hastalar ile şeker kullanmayan kişilere önerilmektedir. Şeker katıldığında marmelat olarak da tüketilebilir. İçerdiği askorbik asitler, C ve A vitamini, fosfor, potasyum, kalsiyum ile vücudun bağışıklığını yükseltir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir