Organik Ev Yapımı Ekmek Tarifi

Organik Ev Yapımı Ekmek Tarifi Eğer organik hayata biraz olsun adım atmak istiyorsanız işe en basitinden kendi ekmeğinizi yoğurarak başlayabilirsiniz.

Organik Ev Yapımı Ekmek Tarifi

Organik Ev Yapımı Ekmek Tarifi

Organik Hayatın Sırrı Ev Ekmeği

Basit bir adım ile evlerde yoğurt ve kefir mayalama aşamalarından sonra, organik lezzetler peşinde olanların bir adım daha atarak kendi ekmeklerini yoğurma zamanı geldi. Ekmeğinizde kendi hazırladığınız leziz ekşi mayayı kullanmalısınız. Kefir, yoğurt, turşu ya da tarhana gibi kendiliğinden probiyotik olma özelliğini taşıyan bu maya vücudunuz için yeni bir beslenme alışkanlığı oluşturacak. Ayrıca ekmeğin yoğurma sırrında kesinlikle ekşi maya saklı… Yaşayan küçük bakterilerin su ve unla buluştuğunda ortaya çıkardığı mucizavi lezzet ve şifaya siz bile inanamayacaksınız.

Mayanın Ekşi Olanı Önemlidir

Hazır mayalar un ve su ile karıştırıldığında, hamurunuza suni bir kabarıklığa anlık zamanda ulaştırabilir, pratik bir çözüm gibi görünür ancak hiçbir probiyotik değeri yoktur. Ekşi maya bağışıklık sistemini güçlendirirken sindirim sisteminde de düzeni sağlar. Fransa’ da çörekleriyle yıllarca ün salan fırınların çoğusu aynı mayayı besleyip, kullanırlar.

Organik Ev Yapımı Ekmek Tarifi
Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi mayayı yaparken basit bir tarif uygulayabilirsiniz. 2 çorba kaşığı un ve 2 çorba kaşığı suyu bir tutam tuz ile karıştırarak bir bez ile üzerine örtüp dinlenmeye bırakın. Ta ki ertesi güne kadar, ertesi gün hazırladığınız bu karışımın yarısını alp, kalan yarısına 2 çorba kaşığı un ve 1 çorba kaşığı su ekleyip karıştırın. Bu işlemi bu şekilde 14 gün bıkmadan sürdürdüğünüzde ev yapımı ekşi mayanız hazırlanmış olacaktır. Ekmeğinizi hazırlayacağınız zaman da bu mayanın yarısını kullanmanız ve kalanını yine aynı yöntemle un ve su ile çoğaltmanız gerekecek. Eğer bu maya ile ekmek değil de Ev Yapımı Çörek hazırlamak istiyorsanız, mayadan ihtiyacınız kadarını alıp, ufak bir hamur mayalayın ve sabah bu hamuru çöreğinizde maya olarak kullanın. Böylece çöreğinizde tatlımsı hoş bir lezzet oluşacaktır.

Unu Seçerken Dikkat Edin

Tabiki istediğiniz her çeşit un ile ve değişik malzemelerle ekmek yapabilirsiniz fakat hepsinde sonuçlar farklı olacaktır. Mesela; mayanın tam buğday un ile hazırlanması daha hoş sonuç verir. Çavdar unu güzel kokar fakat ekmek sert olur. Eğer tam buğday unu bulmanız zor ise, beyaz unla da ekmek yapılabilir. Fakat bu durumda kullandığınız beyaz unun içinde katkı maddesi olmamasına özen gösterin. Ekmek yoğurmak için su yerine haşlanmış patates suyu, yoğurt suyu ya da çökelek yapan biriyseniz ondan elde edeceğiniz peynir altı suyunu kullanabilirsiniz. Bunlar Anadolu tarafında ev ekmeklerine katılan başlıca malzemelerdir. Ekmeği ideal mayalama süresi ise 3-4 saattir.
Unutmayın daima yeni lezzetlere ulaşabilmek için malzemelerin hamur içinde vereceği sonuçları göze almanız gerekir.

Diğer bir ekmek tarifimize de göz atabilirsiniz Ev Yapımı Mayasız Pratik Ekmek Tarifi Ruşeymli

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir