Osmanlı Mutfağının Vazgeçilmezi Çılbır Hollanda’da Çok Sevildi

Osmanlı Mutfağının Vazgeçilmezi Çılbır Hollanda’da Çok Sevildi hatta Hollanda Mutfağı‘nda kahvaltıların yıldızı oldu bile diyebiliriz.

Osmanlı Mutfağının Vazgeçilmezi Çılbır

Osmanlı Mutfağının Vazgeçilmezi Çılbır

Osmanlı Mutfağının Vazgeçilmezi Çılbır şimdilerde Hollanda’lılar içinde farklı ve favori bir kahvaltı lezzeti haline geldi. Geçmişte Osmanlı Padişahlarının sofralarını süslemiş olan Çılbır Tarifi de bir o kadar basit ve pratik.

Hollanda Gazetesinde Çılbır İle İlgili Yazı Yayınlandı

Mutfak tarihçisi Charlotte Kleyn ve gurme yazarı Mara Grimm, Parool gazetesinde çılbır ile ilgili kapsamlı bir yazı kaleme aldı.

Amsterdam’da 15 yıl öncesinde kahvaltı için sadece kahve, sahanda yumurta ve kruvasan satan dükkanlar bulunduğunu anlatan yazarlara göre bugün adım başı kahvaltı salonu açılıyor olması sevindirici ve pozitif bir durum.

Ancak kötü olan bir yanı da var bu ise bütün kahvaltı menülerinin neredeyse birbirinin aynısı olması. Hemen hemen bütün kahvaltı salonlarında öne çıkan menü seçenekleri; avakadolu tost, ev yapımı granola ve yulaf ezmesi…

Sağlıklı yaşam sevenler için yeşil smoothie, chiapudding ya da sadece damak zevkini düşünenler için fransız tostu ve haşlanmış yumurta.

Kahvaltı Dünyasının Yükselen Yıldızı Çılbır

Hollandalı gurmelere göre, bu sıkıcı ve aynı menülerin alternatifi artık “kahvaltı dünyasının yükselen yıldızı” adın verdikleri çılbır.

Mara Grimm, yazısında”Yoğurtlu haşlanmış yumurtadan oluşan bu yemek, aslen Türkiye’den geliyor” diyor.

Çılbırın, 15. yüzyılda Osmanlı sultanlarının en sevdiği kahvaltı olduğu bilgisini veren Hollandalı gurme, beğenisini şu satırla açıklıyor:

Çok nadiren böyle lezzetli bir kahvaltı yemeği tattım.”

Osmanlı Mutfağının Vazgeçilmezi Çılbır

‘İLAHİ BİR KARIŞIM’

Ilık sarımsaklı yoğurt ve dokunduğunda sarısı akan az haşlanmış yumurta, Kleyn ve Grimm’e göre “ilahi bir karışım.” niteliğinde.

Biraz pul biber ya da kırmızı toz biber ve eritilmiş birkaç kaşık tereyağ ise bu harika lezzetin tamamlayıcı unsurları. Hollandalı gurme çılbır yedikten sonra lezzetini, “Tanrım! Ne kadar lezzetli” diye anlatıyor.

Hollandalı yemek uzmanlarının açıklamasına göre, İngiltere’nin başkenti Londra bu lezzeti daha önce keşfetmiş. Kahvaltı menülerinde çılbır, “Türk yumurtası” adıyla sunuluyor.
Londra, ABD’deki Los Angeles ve New York, Avustralya’nın başkenti Sidney ile birlikte kahvaltı eğilimlerine yön veren bir kent.

Mara Grimm‘in anlatımına göre kahvaltı modasını belirleyen Londra sayesinde, çılbır dünyayı fethederek birçok ülkede kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olabilecek durumda.

Gurmeler, İngiliz gazeteci ve televizyon programcısı Nigella Lawson‘un da çılbırdan “yeni eggs benedict” olarak söz etmesinin bu yemeğin dünya çapında ünlenmesine katkısı olacağı görüşünde.

Mara Grimm‘in en büyük dileği ise çılbırın Amsterdam’daki bütün menülerde imkan varsa hemen yarın yerini alması…

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir