Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek ile farklı lezzetlerde Türk Kahvesi pişirerek misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

Tadıyla ayrı, kokusuyla ayrı sevdiğimiz, inansakta inanmasakta illaki fal kapattığımız 40 yıl hatırı olduğuna inandığımız, misafirlerimize özenle pişirip ikram ettiğimiz, Türk geleneğinin en güzel lezzetlerinden biri Türk Kahvesi

İşte karşınızda en leziz örnekleriyle Türk Kahvesi Çeşitleri;

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

1. Sütlü Türk Kahvesi

Çocukluğumuzdan gelen bu lezzetli kahve çeşidi, annelerimizin anneannelerimizin içerken özendiğimiz mis kokulu Türk Kahvesinden bize yumuşatılmış olarak hazırladıkları, sert Türk Kahvesini herkese sevdiren en bilinen çeşitlerden biri. Cezveye kahvenizi pişirirken su koymak yerine süt koyarsanız, karşınıza leziz, yumuşak tatlarda çocuklarınıza dahi içirebileceğiniz bir kahve çeşidi çıkacaktır.

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

2. Dibek Kahvesi Lezzeti

Türk kahvesinden tek farklı özelliği öğütülme şekli olan Dibek Kahvesi, değirmende çekilmek yerine, taş veya tahta malzemeden yapılan büyük havanlarda dövülerek öğütülüyor ve bu havanlara da dibek ismi veriliyor. Günümüzde hala bu malzemeleri kullanarak kahve çekirdeği öğüten yer bulmak bir hayli güç, ancak küçük kasabalarda bu şekilde kahve yapan yerler bulursanız mutlaka tadına bakın.

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

3. Menengiç Kahvesi

Yabani Antep Fıstığı ağacı olarak tanınan ağacın meyveleri, aynı zamanda Menengiç Kahvesi‘ nin çekirdeği olarak kullanılıyor. Bildiğimiz Türk Kahvesi gibi su ile hazırlanarak pişirilen bu kahve, bambaşka tadıyla içenleri kendine hayran bırakıyor. Menengiç Kahvesi de su yerine süt ile pişirilebilir ve lezzetine de doyum olmaz, bizden söylemesi, sizden denemesi…

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

4. Mırra Kahvesi

Mırra Kahvesi, Türk Kahvesinin fincanlarından daha küçük ve tutma sapı olmayan kulpsuz fincanlarda sunulan, uğraşıklı demleme sürecine sahip bir kahve çeşidi. Kahvenin birkaç defa demlenmesi ile hazırlanan, aynı zamanda demleme süreci ardından imbiklenerek sunulan bu kahvenin güzelliği ve özelliği ise; fincanın kenarında bıraktığı pekmezimsi izi. Ancak çok özel günlerden hazırlanan Mırra hem yapılışı zahmetli, hem de içimi çok sert olan bir kahve türü.

Türk Kahvesi Çeşitleri 5 Leziz Örnek

5. Adana Gar Kahvesi

Türk usulü espresso olarak nitelendirebileceğimiz Adana Gar Kahvesi sert içimli kahve çeşitlerinden biri. Hangi mekanda olursanız kahve sipariş ettiğinizde, kahvenizi nasıl alırsınız diye sorarlar ve sizde istediğiniz türü söylersiniz, Adana’ da Türk kahvesi istediğinizde Gar mı yoksa normal mi diye sorarlar. Sade kahve seviyorsanız kahvenizi bir Gar olarak içmeyi deneyebilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir