Türk Lokumunun Faydaları Nelerdir?

Türk Lokumunun Faydaları Nelerdir? yazımızı tarihi uzun yıllar öncesine dayanan Türk Lokumu hakkında bilmediklerinizi derledik.

Türk Lokumunun Faydaları Nelerdir?

Türk Lokumunun Faydaları Nelerdir?

Türk lokumunun Özellikleri

Lokumun görsel olarak dış görünüşü lokumun tipine özel ve verildiği şekil korumuş görünümde olmalıdır. Elastik yapıda olması gereken lokumun yapısı, parmak ile bastırıldıktan sonra tekrar eski şeklini alabilmeli, ağızda yumuşak ve aynı zamanda kaygan olarak hissedilmeli.

Türk Lokumunun Faydaları Nelerdir

Gerçek kalitedeki orjinal Türk Lokumu vücudu zinde tutar. Konsantrasyonunu toplamada faydalı olduğu gerekçesiyle Pablo Picasso Türk Lokumu‘ nu severdi. Doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olan lokumun birçok yararı olduğu bilinmektedir.

Protein açısından zengin besinler, kullanıldıktan sonra vücutta yakılır ve sonuç olarak üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık maddeler açığa çıkar. Bu gibi maddeler ise böbrek rahatsızlıkları olan kişilerde idrarla vücuttan atılamadığı için kanda yükselir. Fakat lokum baz olarak karbonhidrat kaynaklıdır, bu sayede böbrek hastalarınca devamlı tüketilmesi önerilmektedir.

Türk Lokumunun Faydaları Nelerdir?

Lokumun Tarihçesi

Arapça ismi “rahat-ul hulküm” (boğaz rahatlatan) olarak bilinir ve bu isimle yola çıkarak üretilen lokum, tarihi kaynaklara göre 15. yüzyıldan bu yana Anadolu’ da üretilmektedir. Lokumun Avrupa’ da ilk yaygınlaşması ise bir İngiliz gezginin 19. yüzyılda Avrupa’ ya Türk Lokumu götürmesi sonucu başlamıştır.

15. yüzyıldan bu yana Anadolu’ da yapılmak olduğu bilinen lokum, özellikle 17. yüzyıl civarlarında Osmanlı İmparatorluğu‘ nda yaygınlaşmaya başladı. İlk başlarda bal veya pekmez kullanılarak, un ile karıştırılarak yapılan lokum, 17. yüzyılda “Kelle Şekeri” olarak anılan rafine şekerle ve nişastanın ülkemizde yayılması ile yapımı ve lezzeti daha güzel hale gelerek değişti.

Osmanlı Dönemi’ nde ilk olarak Balkanlara oradan Avrupa’ nın kalan bölümlerine ulaşan Türk Lokumu; Napolyon, Winston Churchill, Pablo Picasso gibi ünü dünyaya yayılmış kişilerinde gözde yiyecekleri arasında yerini aldı.

Günümüzde Türk Lokumu, su, şeker, nişasta ve sitrik asit veya tartarik asit veya potasyum bi tartarat ile hazırlanarak, kitlesine gerektiğinde çeşni maddeleri, kuru veya kurutulmuş meyveler ya da benzeri maddelerin ilavesiyle tekniğine uygun olarak hazırlanan geleneksel bir Türk tatlısı olma özelliğini devam ettirmektedir…

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir