Vegan Şaraplar ve Vegan İçecek Markaları

Vegan Şaraplar ve Vegan İçecek Markaları bildiğiniz gibi Veganizm kavramında hayvansal hiçbir katkı maddesi içeren ürünler tüketilmez. Bu sebeple alkollü içecek seçenekleri arasında da Türkiye’de Vegan Şaraplar bulmak bir hayli zor.

Vegan Şaraplar ve Diğer Vegan İçecek Markaları

Vegan Şaraplar ve Vegan İçecek Markaları

Bazı açılardan veganların bazıları alkol tüketimine de karşıdırlar ve alkollü içecek tüketmezler. Fakat bunun bir nedeni de alkollü içeceklerin üretimi esnasında katkı maddesi olarak balık tutkalı, yumurta akı, jelatin, bal, süt ürünleri ve buna benzer katkı malzemeleri kullanılmasıdır. Ayrıca bu maddeler içeceklerin etiketlerinde de belirtilmemektedir.

Vegan Şaraplar ülkemizde hangi kategoride ya da sınıflandırmada satılıyor diye soracak olursanız buna yanıt vermek çok zor. Çünkü çoğu firmaya bu konuda gönderilen maillere bilgilendirme cevabı gelmiyor. Ülkemizin en büyük dört alkollü içecek firmasına gönderilen vegan içecekler konusunda soru mailine yanıt sadece Doluca Firması‘ndan gelmiş. Yazdıkları mailde ise; şarap üretim esnasında ihtiyaca, seneye ya da üzüm çeşidine göre şarapta protein ve süt bazlı durultucu maddeler kullandıklarını, daha sonra bu maddeleri şaraptan santrifüj ve filtrasyon ile ayırdıklarını belirtmişler. Ancak bu maddelerin hangi marka ya da rekolte şaraplarda uygulanıp hangilerinde uygulanmadığının cevabını tam olarak veremiyorlar. Yani şarapların bir kısmında da uygulanmış olabilir, hepsinde de. Bu yüzden bu sorunun cevabı malesef havada kalıyor.

Vegan Şaraplar ve Diğer Vegan İçecek Markaları

Vegan Dostu Alkollü İçecekler

Vegan Dostu Alkollü İçecekler arasında ilk merak edilen Vegan Şaraplar. Ülkemizde bu konuda satışa sunulan tek marka Arcadia Şarabı. Bu şarabın üretiminde filtrasyon işlemi uygulanmıyormuş . Vegan Şaraplar konusunda firmaya gönderilen soru mailine gelen cevap ise şu şekilde; ”Arcadia Şarapları’nın hiçbirinde hayvansal bitkisel ya da herhangi diğer durultma ajanı kullanılmamaktadır. Şaraplarımızda inceltme yapılmamakta, durultması doğal çökelme aracılığıyla yapılmaktadır. 2009 ve 2010 rekolteli ürünlerimizde inceltme yapılmadığı gibi filtreleme de yapılmamıştır. 2011 rekolteli ürünlerimizde ise kısıtlı filtrasyon uygulanmıştır. Bu işlemde de hayvansal hiçbir ajan kullanılmamaktadır. Vejeteryan ve vegan şarap severler şaraplarımızı gönül rahatlığıyla, keyifle tüketebilirler.” Trakya bölgesinde yer alan Arcadia bağlarının üzümlerinden özenle üretilen Arcadia Şarap Fiyatları ise 60 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Vegan Şaraplar ve Diğer Vegan İçecek Markaları

Türkiye’de Satılan Vegan Alkollü İçecekler Listesi

ŞARAP
Arcadia

BİRA
Amstel
Becks (Brauerei Beck GmbH & Co)
Budweiser
Carlsberg
Corona
Foster’s
Grolsch
Heineken
Miller
Skol
Tuborg

VİSKİ-VOTKA-LİKÖR-CİN
Absolut vodka
Archers Peach Schnapps
Bacardi
Ballantine’s
Beefeater Gin
Bombay Sapphire Gin
Captain Morgan Rum
Chivas Regal
Cointreau
Cutty Sark
Gordon’s Gin
Grey Goose Vodka
Jack Daniels
Jagermeister
Jameson
Jim Beam
Johnnie Walker
Kahlua
Limoncello
Malibu Rum
Martell Cognac
Remy Martin Cognac
Skyy Vodka
Smirnoff (tüm çeşitleri dahil)
Southern Comfort
Stolichnaya Vodka
The Famous Grouse
Tia Maria
Mey içki grubuna ait tüm distile alkoller (votka, cin, likör, kanyak, viski vb…)

Kategorilerimiz arasında Türk Şarapları kısmı da ilginizi çekebilir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir