Vişne Reçeli Tarifi ve Yapılışı

Vişne Reçeli Tarifi ve Yapılışı ile kışlık reçel hazırlığınıza lezzetli bir reçel türü daha ekleyebilirsiniz. Vişne reçelinin mayhoş tadı ile şeker birleşince güzel bir tat ortaya çıkıyor ve damakta hoş bir lezzet bırakıyor.

Vişne Reçeli Tarifi

Vişne Reçeli Tarifi

Malzemeler;

  • 1. kg vişne (çekirdeksiz)
  • 1.5 kilogram toz şeker
  • 1 adet limon suyu

Hazırlanışı;

Vişne Reçeli Tarifi başlangıcında ilk olarak orta olgunlukta, koyu kırmızı ve ekşi vişne alınır, önce meyvelerin sapları koparılıp, iyice yıkandıktan sonra çekirdekleri çıkartılır. Çekirdekleri çıkartmak için kullanılan aletlerden de piyasadan alabilirsiniz.

Şekeri bir kaba koyun, üzerini iki parmak geçecek kadar su koyup kaynatın. Şurup koyulaşınca çekirdeği ayıklanmış vişneleri içine atın. Vişnelerle şurup üç dört taşım kaynayınca, tencereyi ocaktan indirin. Bu aşamada 4-5 saat bekletilecek olan reçelde bekletmenin faydası ise, vişnelerin şekerli suyu emip, kendi suyunu şuruba geçirmesi içindir.

Vişne Reçeli Tarifi

 

Bekleme sonrasında tekrar tencereyi ocağa koyup, reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Reçelin kıvamını birkaç şekilde anlayabilirsiniz. Bunlardan biri, bir kaşıkla tırnak üzerine bir damla reçel damlatılarak ve damlanın küre şeklini koruyup dağılmamasıyla anlaşılır.

Reçelin kıvam almasına yakın, bir adet limonun suyunu sıkıp, reçele ilave edin. Üç dört taşım daha kaynattıktan sonra, ocağı kapatabilirsiniz. Reçelin köpüğünü temizleyin ve tahminen ya da mutfak dereceniz varsa ölçerek 80-85 derece soğuyuncaya kadar bekleyin. Temiz ve kuru kavanozlara paylaştırıp, kapaklarını sıkıca kapatın. Kavonozlar iyice soğuduktan sonra saklayacağınız yere ya da kilerinize kaldırabilirsiniz.

Vişne Reçeli Tarifi

Vişne ve Kiraz Sapı

Temizlediğiniz vişne saplarını ve yemek için aldığınız kirazların saplarını kesinlikle atmayın kurutun. Bu saplardan çay demeyip, ödem atıcı etkilerinden ve daha pek çok şifasından yararlanabilirsiniz. Kiraz sapı böbreklere de çok yararlıdır;

Böbrekler İçin;

1 tutam kiraz sapını (40-50 adet) 3 su bardağı suda 10 dakika kadar kaynatın. Soğutun ve sabahları aç karnına yarım çay bardağı için. İdrar söktürecek böbreklerinizi temizleyecektir. Özellikle idrar yolları enfeksiyonuna naturel bir çözümdür. Aynı zamanda kadınların menapoz dönemlerini kolay atlatmalarını ve adet sancılarını da yok eder.

Vücuttan Ödem Atmak İçin

1 tutam kiraz sapını 1 çay bardağı dolusu taze vişne ya da böğürtlen ya da kızılcık ile beraber 3 su bardağı su ekleyip, 5 dakika boyunca kaynatın ve soğumaya bırakın. Sabahları aç karnına bu karışımdan 1 çay bardağı için. 2 hafta sonra vücunuzdaki şişkinliğin azaldığını, rahatladığınız ve sağlıklı kilo verdğinizi fark edeceksiniz. Aynı zamanda vücuttaki ödemleri de atacaktır.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir