Yaban Mersini Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Meyvesinin Faydaları Nelerdir? yazımızı bu yararlı meyveyi tanımak için mutlaka okuyun. Yaban mersininin ülkemizde üretimi henüz olmasa da büyük marketlerde bu meyveden bulabilirsiniz.

Yaban Mersini Meyvesinin Faydaları

Yaban Mersini Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini meyvesinin tadı biraz siyah üzümü andırıyor. Fakat bu minik meyvelerin boyundan büyük faydaları var. Genelde Aç karnına yenilmesi gereken yaban mersini, beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar.

Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getiren yaban mersini, bağırsak metobolizmasını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp krizi riskini ve HIV virüsünün tekrarlanmasını azaltıcı özelliği vardır.

Şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan görme bozukluklarını ve genel göz yorgunluklarını giderir. Ondukuz Mayız Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çelik, üzümler grubunda yer alan yaban mersininin, yapılan araştırmalar sonucunda sağlık açısından tüketilmesinin çok önemli yararlar sağladığını belirlediklerini söyledi.

Yaban Mersini Meyvesinin Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda; 145 gram yaban mersininin, 21 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 0,5 gram yağ, 19 miligram C ve 145 IU A vitamini ile 85 kalori içerdiği belirlenmiştir. İçeriğinde sodyum bulunmayan, mineral ve vitaminler açısından son derece zengin olduğu ortaya konulmuştur.

Yaban mersininin meyvelerinden yapılan çayın ishal giderici özelliği olup, kadınların regl dönemlerindeki ağır etkileri azaltır ve düzene girmesine yardım eder. İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstererek, kansere karşı vücudu koruyacak enzimleri aktif hale getirir ve arttırır.

Yağlı bileşiklerin vücuttan daha kolay atılmasını sağlayarak, taze olarak tüketilmesi durumunda kanı temizleyip, kan şekerini düşürüp, bağırsak metabolizmasını düzenler.

Kolestrolü düşürüp, kalp krizi riskini azaltan yaban mersininin, sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır. İltihap durumlarında dezenfektan özelliği sayesinde vücudu rahatlatır.

Yaban Mersini Meyvesinin Faydaları

Yaban mersini çok besleyici bir meyvedir, ancak buna rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür. Bu artı özelliklerinin arasındadır. Gelişme çağındaki çocuklarında tüketmesinde, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi açısından fayda sağlayan güzel bir meyvedir.

Yaban Mersini Meyvesi Kullanımı

Her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı kadar yaban mersini meyvesini, ağızda iyice çiğneyerek yiyin. Ya da kurutulmuş yaban mersini meyvesini sıcak suya bir tatlı kaşığı koyarak, çayını demleyebilirsiniz. Dilerseniz yaban mersini meyvesinin reçelini de yapabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir