Adana’da Sabah Kahvaltı Ciğer Kebabı İle Başlıyor

Adana’da Sabah Kahvaltı Ciğer Kebabı İle Başlıyor Adana acılı kebabıyla ünlüdür fakat Ciğerciler Sokağı diye de bilinen tarihi Kazancılar Çarşısı güne ciğer kavurma yemek isteyenler ile erkenden başlıyor.

Adana'da Sabah Kahvaltı Ciğer Kebabı İle Başlıyor

Adana’da Sabah Kahvaltı Ciğer Kebabı İle Başlıyor

Pazar gününün henüz ilk ışıklarında esnaf tezgahlarını bu tarihi sokağa kuruyor, masalarını, taburelerini hazırlıyor ve ciğerleri şişe dizerek leziz Ciğer Kebabı yapmaya koyuluyor. İkram bol, masalarda acılı ezmeler, salatalar, yeşillikler, salgam suları ve ayranlar yerini alıp Ciğer Kebabı eşliğinde lezzetli bir şekilde tüketiliyor.

Müşteriler Sabah Erkenden Ciğer Kebabı Yemek İçin Geliyor

Bu işe yıllarına adamış Adana Ciğer Kebabı esnafı, ciğerin lezzeti için püf noktasının erkek kuzudan yapılmış olması şeklinde belirtiyorlar. Cumartesi gece yarısı tezgahlar kurulmaya başlandığında müşteriler de 00.02-00.03 sularında gelmeye başlıyor. Tarihi 100 yıla dayanan bu mekanda leziz Ciğer Kebabı yiyebilmek adına Türkiye’ nin her yanından uçakla gelip, ciğer yiyip giden müşteriler bile var.

Müşteriler Sabah Erkenden Ciğer Kebabı Yemek İçin Geliyor

100 Yıldır Süren Ciğer Kebabı Geleneği

Müşteriler de sırf bu taze ve leziz kebabı yiyebilmek için gece çoğu zaman uyumadan ya da sabahın erken saatlerinde kalkarak gelip, kahvaltı niyetine kebaplarını yiyorlar. Müşterilerin çoğu çocukluklarından beri devam eden bu gelene bağlı kalarak, sabah ciğer yiyebilmek için cumartesi akşamından yemek yemediklerini belirtiyorlar. Kendilerinin bu gelenekle büyüdüğünü, aynısını da kendi çocuklarına aşıladıklarını da eklemeden geçemiyorlar.

Adana'da Sabah Kahvaltı Ciğer Kebabı İle Başlıyor

Tarihi Kazancılar Çarşısı geçmişte kuş pazarı imiş. Aileleriyle gelen çocuklar kuşları izler arından da Ciğer Kebabı yerlermiş. Bu leziz gelenek 100 yıl daha sürecek gibi görünüyor.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir