Ayva Reçeli Tarifi ve Hazırlanışı

Ayva Reçeli Tarifi mevsimine göre hazırlayabileceğiniz yararlı reçellerden biridir. Ve ayva da oldukça yararlı bir meyvedir.

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi

Malzemeler

  • 1 kg hazırlanmış ayva
  • 1 kg toz şeker
  • 1 adet limonun suyu
  • Yarım litre su

Ayva Reçeli Hazırlanışı;

Öncelikle ayvaların üzerindeki tüyleri nemli bir bez yardımıyla sertçe silerek çıkartın. Sonra bol suda pürüzsüz olacak şekilde ovuşturarak yıkayın. Kabuklarını soyun ve çekirdeklerini yuvasını oyarak çıkartın.
Yaptığınız reçelin içine ayvanın çekirdeği karışırsa, reçelin rengini değiştireceğini unutmayın. Ayıkladığınız ayva dilimlerini istediğiniz büyüklükte, dilimler halinde ya da daha ufak parçalar şeklinde kesebilirsiniz. Ayvaların kararmaması için pişireceğiniz tencerenin içine koyduğunuz suya atın. Ayıklama ve doğrama işlemi ardından tencereyi ocağa koyup, şeker ilavesi öncesinde beş dakika kadar kaynatın.
Kaynamakta olan suya toz şekeri ilave edin. Şeker önce hafif erimeye başlayınca, daha yüksek ateşte kaynatın. Kaynama esnasında arada sırada karıştırın ve üzerinde köpük oluşursa kaşık yardımı ile almayı ihmal etmeyin.

Ayva Reçeli Tarifi
Reçelin kıvam alıp almadığını anlamak için geleneksel yöntemi kullanarak bir damla tırnağınızın üzerine
damlatın ve akışkanlık durumunu kontrol edin. Ayva Reçeli Tarifi tam kıvam almaya yakın zamanda bir limonun sıktığınız suyunu tencereye ilave edin ve üç dört taşımlık bir süre daha kaynatın.
Ocaktan aldığınız tencereyi biraz soğuttuktan sonra, temiz ve kuru kavanozlara üstte bir parmak boşluk kalacak şekilde eşit miktarlarda doldurun. Bir süre ters çevirip bekletin ve ardından güneş almayacak serin ve kuru yerde saklayın.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Kilo vermek isteyenler için ayva yemek oldukça yararlı olabilir bunun yanı sıra ayva sindirimi kolaylaştırıyor, kış mevsiminde tüketilebilecek bu meyve kışın oluşabilecek hastalıklar için faydalıdır. Bu yüzden meyvesini tüketemiyorsanız bile reçelini kışlık olarak hazırlayabilirsiniz. Ayvanın faydaları arasında, kansere karşı koruyucu, cilt hastalıklarına, iltihaplara karşı etkili olması bulunuyor.

Antioksidan açısından zengin meyveler arasında yer alan ayva, karaciğeri koruyup, güçlendirir ve doğal antibiyotik içeriği sayesinde de fiziksel olarak hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar. 100 gr lık ayva meyvesinde bulunan kalori miktarı 57 kadar olduğu için diyette olanlar ya da kilo vermek isteyenler kişiler de rahatlıkla ayva tüketebilir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir