Biberiye’ nin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye’ nin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? yine çok yararlı otlardan biri olan birberiye hakkında hazırladığımız yazımıza mutlaka göz atın.

Biberiye' nin Faydaları Nelerdir

Biberiye’ nin Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemi problemlerine karşı kuvvetli bir yardımcı olan biberiye bitkisi mide ve bağırsakları uyarıcı özelliğe sahiptir. Kan dolaşımını kuvvetlendirdiği için, metabolizmanın hızlanmasına da katkı sağlar.

Romatizma ve gut gibi kronik hastalıklarda yararlıdır. Ayrıca biberiyenin yağı da romatizmadan dolayı gerçekleşen eklem ağrılarına iyi gelir. Baş ağrılarına da iyi gelen biberiye, idrar söktürücü özelliğe de sahiptir.

Biberiye' nin Faydaları Nelerdir

Gıda zehirlenmesi gibi ani durumlara karşı etkilidir. Mevsimsel, ya da ağır işlerden kaynaklanan yorgunluk, güçsüzlük hallerine karşı vücut direncini arttırır. Kuvvet verici ve vücudu canlandırıcı aromel etkisi için biberiye banyosu tavsiye edilir.

Beyine de yararı olan biberiye, hafızayı güçlendirir. Cildi canlandırı ve güzelleştirici etkisinden dolayı, yağı ev yapımı cilt maskelerinde kullanılabilir. Almanya’ da bulunan E komisyonu, biberiye yaprağının, düşük tansiyon, fonksiyonel dolaşım sorunları, hazımsızlık, kas ağrısı için kullanılabileceğini belirtmiş, banyo suyuna katılarak, yumuşak doku romatizmasında ağrı azaltıcı özelliğinden de yararlanabileceğini vurgulamıştır.

Biberiye Bitkisi Zayıflatıcı Özelliğe Sahip

Biberiyeyi zayıflatıcı olarak kullanmak isteyenlerin bilmesi gerekenler; biberiyenin dolaylı etkileri sayesinde zayıflatıcı etki sağladığıdır. Biberiye idarar söktürücü ve bağırsakları çalıştırıcı özelliğe sahip olduğundan, dolaylı olarak zayıflamayı kolaylaştıracaktır.

Ödem atıcı etkisi, mide şişkinliğini yok edip, bağırsaktaki gazları giderme özelliği sayesinde doğal toksin atıcıdır. Bu da vücuttaki fazla yağları yakmayı kolaylaştırır.

Biberiye' nin Faydaları Nelerdir

Biberiye Nasıl kullanılır?

Hemen hemen her bitki çayında olduğu gibi kaynamış bir bardak suya, 1 tatlı kaşığı biberiye konularak 5 dakika kadar demlendirilip, içilebilir.

Biberiye yağı eklem ağrıları, romatizmal ağrılar için kullanılırken, ağrıyan bölge yumuşak hareketlerle biberiye yağı ile ovulur. Düzenli tekrarlandığında ağrılarda azalma görülür.

Biberiyeyi evlerde cam kenarlarında saksıda yetiştirmek de çok kolaydır. Saksı kenarında kendinize şifalı bitkilerden oluşan mini bir bahçe hazırlayabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan her an makas ile kesip, budayarak kullanabileceğiniz taze bitki elinizin altında bulunur.

Fazla yapraklarını budadığınız biberiye bitkisini, ev ortamında kurutarak, et yemeklerinize, soslara da katabilirsiniz. Güçlü aroması ile ekstra lezzet verici özelliğe sahip biberiye ayrıca yemeklerde tüketildiğinde de vücuda fayda sağlayacaktır.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir