Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği kahvaltı bizim toplumumuzda önemli olduğu kadar diğer toplumlarda da çok önemli. Fakat kahvaltının içeriği her kültüre göre değişiklik gösteriyor.

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

Okula gittiğimiz dönemlerde annelerimizin kahvaltı etmeden bizi okula göndermemesi, büyüyüp iş hayatına atıldığımızda da aynı şekilde sürmeye devam eden kahvaltı geleneği, aslında günün en önemli öğünü. Türk kültüründe ise pazar kahvaltılarının yeri zaten apayrı.

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

1. Türkiye Kahvaltı Tabağı

Türkiye’nin kahvaltı tabağında adeta festival havası var. Türkler kahvaltıyı lezzet şölenine dönüştürmeyi ve çeşitliliği çok seviyor. Zeytinin en az iki çeşidi, domatesi, biberi, salatalığı ayrı olduğu gibi Karadeniz’de Kuymak, Güneydoğu Anadolu’da ciğer. Marmara kırsalı ve İç Anadolu’da ise çorba ile zenginleşebilen bir kahvaltı çeşitliliği gözlemlenebilir. Ama sofraların demirbaşı peynirler, zeytinler arasında en az bir çeşit başta olmak üzere her daim yer verilir.

Özenle ve sevgiyle kaynatılıp, muhafaza edilmiş çeşit çeşit reçeller, salça, tereyağı hatta bal, kaymak insanı bir dilim ekmek daha yemeye hunharca teşvik eder 🙂

Yumurta ister haşlanmış, ister sahanda ya da omlet, hatta krep formlarında karşımıza çıkar. Bunlarla da yetinmeyiz; poğaça, börek, simit de kahvaltıya eşlik eder. Van’ın kahvaltı sofrası Guinness Rekorlar Kitabı‘nda yerini almıştır. Bursa Cumalıkızık Köyü‘de leziz köy kahvaltısı sofraları da tercih edilenler arasındadır. Yani kısacası Türk’ün kahvaltısı tabağa sığmaz, koca bir sofraya yayılır 🙂

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

2. İngiltere Kahvaltı Tabağı

İngiltere’nin kahvaltısı gördüğümde beni şaşkınlığa uğratan kahvaltılardan biri. Adamlar sabah sabah kuru fasulyeye tabaklarında yer veriyor. Bizim genelde öğle yemeğinde pilav üstünde ya da akşam yemeği olarak tükettiğimiz kuru fasulye, onlarla ikinci ortak noktamız. Çünkü birincisi çay… Çay içecek olmasının dışında kültürel bir birikim aslında. Türkler dışında çaya bir o kadar bağlı olan halk da İngilizler. Bunlar dışında ızgara domates ve mantar; güne başlarken gereken vitaminleri almak için tüketiliyor. Fasulye tüketmelerinin sebebi de karbonhidrat ihtiyacını karşılamak. Bunları, kızarmış ekmek, bacon (domuz pastırması), sosis gibi yiyecekler takip ediyor.

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

3. Fas Kahvaltı Tabağı

Genelde bizim pazar kahvaltılarımız, börek, çörek, poğaça eklentileriyle zenginleşir. Fas’ta da bu tarz lezzetler favoriler arasında yer alıyor. Faslılar hamur işlerini her gün severek tüketiyorlar. Bol bol karbonhidrat yüklü kahvaltılarına yine çeşit çeşit ekmekler eşlik ediyor. Fas’a özgü pofuduk poğaçalar her evde her zaman olan yiyecekler. Kekler, poğaçalar reçeller eşliğinde tüketiliyor, yanında ise tarçınlı sıcak süt ya da nane çayı tercih edilebiliyor.

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

4. Meksika Kahvaltı Tabağı

Meksika’lıların acıyı ne kadar sevdiğini tüm Dünya biliyor. Bizim yörelerden Güneydoğu Anadolu mutfağını bile çok geride bırakacak oranda acı tüketiyorlar. Tabi tahmin edebileceğiniz gibi kahvaltıda da acı biberler menüye acılık katmaya devam ediyor. Sabah kahvaltılarında peynir ve fasulye tüketen Meksikalılar ekmek olarak lavaş benzeri yuvarlak wrap ekmekleri tercih ediyor. Garnitür mısır, sosis, bol baharatlar ve acı sos ardından güne nasıl başlıyorlar acaba 🙂

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

5. Bolivya Kahvaltı Tabağı

Bolivya kahvenin ana vatanı, en özel kahve türlerine burada rastlamak mümkün. Uyku mahmurluğunu atmak için sert kahvelerle güne başlayan Bolivyalılar’ın kahvaltı sofraları fazlasıyla sade fakat besleyici. Sofralarında tek çeşitten oluşan poğaçaları tüketiyorlar. Poğaçaların iç harcı sebze ve etten yapıldığı için bu onları zinde ve enerjik tutuyor. Yumuşak hamurdan hazırlanan poğaça kızgın ateşte pişiriliyor ve pofuduk şeklini alıyor.

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

6. Mısır Kahvaltı Tabağı

Yöresel lezzetiyle adeta bir akşam yemeğini anımsatan Mısır sabah kahvaltısında Mudammas ismindeki bir yemek tüketiliyor. Nohut, bakla, fasulye haşlanıp eziliyor ve karıştırılıyor. Bu harca sarımsak ve limonla hazırlanan harç ekleniyor. Servis esnasında ise bu karışım; zeytinyağı, biber ve tahin sosu ile harmanlanarak çeşitlendiriliyor. Haşlanmış yumurta dilimleri ve ince ince doğranmış yeşilliklerle zenginleştirilen Mısır Kahvaltısı ilginç görünüyor.

Dünyanın 7 Ülkesinden 7 Farklı Kahvaltı Örneği

7. Almanya Kahvaltı Tabağı

Almanlar kahvaltıda protein almaya özen gösteriyor. Türk kültürü ile uzun yıllardır bir arada yaşayan Almanlar, kahvaltı alışkanlıklarını yine de değiştirmemiş. Almanya’da kahvaltı tabağının demirbaşı sosis. Kızartılan veya haşlanmış olarak pişirilen sosise eşlik eden bir diğer yöresel lezzet Alman usulü taze kaşar peyniri. Ekmek olarak kızartılmış ekmek seviyorlar ancak kuruyacak kadar kızartılmasını tercih ediyorlar. Kahvaltı içecekleri genellikle sert bir kahve oluyor. Çocuklar için ise taze sıkılmış portakal suyu var.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir