Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Ev Yapımı Mayonez Tarifi sayesinde içinde katkı maddesi olmayan, malzemelerini ve yağ oranını kendiniz ayarladığınız çok daha doğal bir gıda elde etmiş olacaksınız.

Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Ev Yapımı Mayonez Tarifi yapılışı son derece pratik olduğu için o gün içinde mayoneze ihtiyaç duyduğunuzda bile dakikalar içinde hazırlayarak, kullanabilirsiniz. Kolay Mayonez Yapımı buzdolabında kavanozda bir haftaya yakın bir sürede saklanabilir. Bu yüzden Ev Yapımı Mayonez Tarifi kullanacağınız kadarı ile hazırlamakta fayda var. Aşağıdaki tarif küçük boy kavanoz için hazırladığımız, uygun miktarda mayonez elde ettiğiniz pratik tarifler serisinden. 🙂

Ev Yapımı Mayonez Malzemeleri;

  • 1 yumurta sarısı (beyazından çok ayrılmamış)
  • 1 su bardağından 2 parmak daha az ay çiçek yağı ya da isteğe göre zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 çorba kaşığı sirke
  • Tuz

Ev Yapımı Mayonez Hazırlanışı;

Ev Yapımı Mayonez Tarifi için öncelikle kuru bir çırpma kabına beyazından çok fazla ayrılmamış yumurta sarısını alarak, tamamen çırpılıncaya dek çırpın. Kıvam almaya başladığında ilk etap içine 1 çay kaşığı yağ ekleyip, çırpmaya devam edin. Mümkünse Ev Yapımı Mayonez hazırlarken mikseriniz daima açık olsun ve çırpa işlemi devam etsin. Yağı emdikçe aynı işlemi tekrarlayın.

Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Kıvam almaya başladıkça azar azar yağ ekleyip, sürekli çırpın ve ölçünüzdeki yağ bitene dek bu işlemi tekrarlayın. Ev Yapımı Mayonez Tarifi hazırlanışı gayet pratiktir. Daha büyük miktarlarda yapacaksanız ve iki kişilik ekiple biri çırparken diğeri yağı ilave de edebilir.

Yağını tamamen çeken yumurtaya sirke eklenir ve çırpmaya devam edilir. Ardından limon suyu eklenir, bir kaç tur daha çırpılıp, istenilen miktarda tuz ilave edilir. Tekrar son bir kez iyice çırpılır ve Ev Yapımı Mayonez Tarifi ile hazırlanmış doğal mayonez hazır hale gelir. Kuru ve temiz bir kavanoza alarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Marketlerde satılan mayonezlerin içerisindeki katkı maddeleri ve zararlı yağlar, sağlık açısından oldukça zararlıdır. Çünkü mayonez yapı gereği çok fazla yağ içerdiğinden, her yaştaki kişiler için tüketimi aşırı olmamalıdır. Fakat illaki salata ve soslarınızda, yemeklerinizde mayonez kullanmak istiyorsanız, bu şekilde evde mayonez hazırlamak çok daha sağlıklı ve pratiktir. Hem de yağ oranını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir