Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi yoğurt yaz kış tüketilmesi gereken doğal gıdaların başında geliyor. Fakat herkes fabrikasyon yoğurt kullanmak istemiyor ve aslında evde yoğurt yapmak bu kadar kolayken fabrikasyon yoğurtları kullanmaya gerek de yok.

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Yaz aylarında her yemeğin yanında bir kase Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi ile yaptığınız buz gibi yoğurttan yemek hem serinletici, hem de çok faydalı olacaktır. Ayrıca bu ev yapımı yoğurt ile pek çok lezzetli meyveyi birleştirerek çocuklarınıza leziz ev yapımı meyveli yoğurt da yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Malzemeler;

  • 2 litre açık süt
  • 4 yemek kaşığı yoğurt (maya için)
  • Yarım tatlı kaşığı toz şeker veya bal

Hazırlanışı;

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi için öncelikle doğal olarak sağılmış taze günlük açık süt kullanmanız, yapacağınız yoğurdun doğallığı ve kıvamı açısından çok daha iyi olacaktır. Eğer kutu sütler ile yoğurt yapmayı denerseniz sonuç hüsran olur ve karşınızda oldukça sulu, kıvamsız bir yoğurt bulabilirsiniz.

Açık olarak aldığınız sütü tencerede kaynayana dek ocakta yüksek ateşte bekletin. Kaynamaya başladıktan sonra ise ocağın küçük kısmına alarak kısık ateşte 15-20 dakika daha kaynatın.

Ben iki litre süt alarak birer litrelik iki farklı kapta yoğurt mayalıyorum. Ev Yapımı Yoğurt dolapta uzun süre dayandığı için bu kapaklı kaplarda birini tüketip diğerine geçerek kullanıyorum. Çünkü büyük bir kapta mayalandığında yoğurt kullanılmaya başlanınca çabuk sulanıyor. Diğer türlü kapağı kapalı kapta sulanmamış olarak kullanıncaya dek kalıyor.

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Sütün kaynama aşamasından sonra ocağı kapatın. Eğer kaynattığınız kapta mayalama yapacaksanız o kapta hemen hemen 50 derece ısıya dek ılınmasını bekleyin. Küçük parmağınızı süte batırdığınızda 6-7 saniye yanmadan dayanabiliyorsa, mayalamak için uygun ısıya sahip demektir.

Ben kaynattığım tencereden ocağı kapattığım gibi mayalayacağım kaplara sütü bölüştürüyorum. Kepçe yardımı ile kaplara bölüştürürken sütü yüksek mesafeden kaba döküyorum ki üzeri köpük köpük olsun diye.

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi  için yoğurt mayanızı bir kaseye 4 çorba kaşığı yoğurt olacak şekilde alın. İçine yarım tatlı kaşığı bal ya da toz şeker ekleyin, bu yoğurdun çabuk ekşimemesini sağlar. Eğer yoğurttan bebekler de yiyecekse bal yerine toz şeker kullanın.

Kapları sarıp sarmalayıp mayalayacağınız yere koyun ve sütün gereken ısıya gelmesini bekleyin. Yeterli sıcaklıkta olduğunda sütten birer çorba kaşığı mayanın olduğu kaseye alıp karıştırın ve kabın kenarında sütün içine salın. Daha sonra kenardan kaşığı dibe sokarak, üst kaymak kısmını bozmadan hafifçe karıştırın.

Kapların üzerine sakın kapak kapatmayın, üstlerine süzgeç kapatıp, sarıp sarmalayın. Kapak buhar yaptıracağından sulu bir yoğurt elde edersiniz. Ev ortamının sıcaklığına göre 5 saat kadar sarılı şekilde kalabilir. Sonra kontrol edin ve istediğiniz kıvamda ise kapaklarını kapatıp buz dolabına koyun. Eğer biraz sulu ise kapatıp bir müddet daha bekleyebileceğiniz gibi dilerseniz yoğurt kabını sıcak su dolu bir kabın içine oturtarak da son mayalanmayı hızlandırabilirsiniz. Ve yine sonrasında kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın. Ertesi gün açıp baktığınızda Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi ile hazırladığınız taş gibi Ev Yapımı Yoğurt yaptığınızı göreceksiniz. Afiyet olsun.

Ev Yapımı Organik Yoğurt Tarifi

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir