Höşmerim Tatlısı Tarifi ve 500 Yıllık Tarihi Lezzet

Höşmerim Tatlısı Tarifi ve 500 Yıllık Tarihi Lezzet Balıkesir’de 500 yılı geçik bir süredir üretimine devam edilen Höşmerim Tatlısı Tarifi pek çok firma tarafından farklı lezzetlerde üretiliyor. Höşmerim tatlısının asıl rengi ise altın sarısına yakın olmalıdır. Bu aslında yapılışındaki püf noktalardan biri…

Höşmerim Tatlısı Tarifi

Höşmerim Tatlısı Tarifi ve 500 Yıllık Tarihi Lezzet

Balıkesir’in Ünlü Tatlısı Höşmerim, Türkiye çapında ün kazanmış bir tatlıdır. Hikayesi ise yörede senelerdir dilden dile anlatılan bir öykü ile yaşamaktadır;

Höşmerim Tatlısı Hikayesi

Höşmerim Tatlısı Hikayesi içinde rivayete göre askere giden evin erkeği uzun seneler vatan görevini yaptıktan sonra huzurla, sevinçle evine döner ve can yoldaşı Fadime Hanıma kavuşur.
Fadime Hanım, can yoldaşı, hayat arkadaşının döndüğünü görünce çok sevinir. Kısa bir sohbet ardından ansızın farketmesiyle eşinin karnı açtır diye düşünür. Ona çabucak bir şeyler hazırlaması, sofra kurması lazımdır. Fakat evde hazır hiçbir şey yoktur.
Ne yapsam acaba derken süzekte asılı taze peynir gözüne ilişir. Hemen karar verir, ben bu peyniri pişireyim der. Taze peyniri pişirir. Hafif ateşte pişirirken içine yumurta sarısı atar, peynirin yağı çıkacak kadar pişirir, içine irmik koyar, biraz daha karıştırır, şeker ilave eder, karıştırır. Bakar tencereye göze de güzel görünüyor, mis gibi kokuyor, yaptığından memnun olur Fatma hanım.
Kocasına sofrayı kurar, ikramını yapar. Ama acaba kocası beğenecek mi? Biraz yedikten sonra heyecan ve merakla sorar “Hoşmu Erim, Hoşmu Erim” diye. Kocası “çok güzel” diye cevap verir. Bu yapılan tatlı yiyeceğin beğenilmesinden dolayı “Hoşmu Erim” kulaktan kulağa, dilden dile “HÖŞMERİM” ismini alarak Balıkesir’in ünlü tatlısı haline gelmiştir. Hafif bir tatlı olduğundan dolayı, sofraların baş tacı cemiyetlerinde vazgeçilmezi olmuştur.

Höşmerim Tatlısı Tarifi

Bu güzel hikayesinden sonra şimdi evde hazırlamak isteyenler için Höşmerim Tatlısı Tarifi de verelim.

Höşmerim Tatlısı Tarifi

Malzemeler;

  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • Bir kase dil peyniri (rendelenmiş) yağlı tuzsuz peynir de olur
  • Kabuksuz badem

Hazırlanışı;

Höşmerim Tatlısı Tarifi için öncelikle bir tencereye yağı alalım üzerine irmiği ekleyelim kavurmaya başlayalım. İrmikler kıvama gelene kadar (altın sarısı renk almalı) kavuralım.

Başka bir tencerede şerbetini hazırlayalım, tencereye suyu, şekeri ve sütü koyalım karıştırarak kaynatalım.

Hazırladığımız şerbeti, kavurduğumuz irmiğin üzerine dökelim  suyunu çekene kadar pişirelim.

Suyunu çektikten sonra rende peyniri ilave edelim, peynir eriyip tatlı kıvama gelince ocaktan alalım.

Tatlıyı servis tabagına alalım üzerini kaşık yardımı ile düzleştirelim.

Höşmerim Tarifi ile hazırlanan bu leziz tatlıyı, kabuksuz bademlerle süsleyelim, sıcak servise sunalım.

Afiyet olsun….

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir