Keşkül Tatlısı Tarifi ve Hazırlanışı

Keşkül Tatlısı Tarifi ve Hazırlanışı keşkül tatlısı, geleneksel bir Türk tatlısıdır. Yıllardır annelerimizin yaptığı leziz Keşküllerin yerini şimdi sadece sütle karıştırılarak hazırlanan toz pudingler falan almaya çalışsa da ev yapımı Keşkülün lezzetini hiçbir şey taklit edemez. Ayrıca içinde koruyucu, katkı maddesi gibi kimyasal hiçbir şey olmayan Keşkül Tatlısı Tarifi kesinlikle denemek isteyeceğiniz bir lezzet.

Keşkül Tatlısı Tarifi ve Hazırlanışı

Keşkül Tatlısı Tarifi ve Hazırlanışı

Malzemeler;

  • 1 Litre süt
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 paket vanilya
  • 2 dolu yemek kaşığı buğday nişastası
  • 7 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı;

Keşkül Tatlısı Tarifi için ilk önce yumurta sarısı ile süt güzelce çırpılır ki; pişirmeye başladığında yumurta bazı yerlerde topak topak kalıp pişmemesi için. Daha sonra içine toz şeker, buğday nişastası eklenerek kaynayana dek ocakta orta ateşte pişirilir. Kaynamaya başladığında vanilya eklenir ve karıştırılır, sonra ocağın altı kapatılır. Servis yapacağınız kaselere bölüştürülür, ılındığında dilerseniz 1-2 saat buzdolabında bekletilir. Servis ederken üzerine tarçın ya da toz antep fıstığı dökerek sunabilirsiniz.

Keşkül Tatlısı Tarifi ve Hazırlanışı

Keşkül Nasıl Yapılır? sorularına bu pratik tarif ile çözüm bulduğunuza göre bu tarif ile hazırlanmış mis gibi kokan lezzetli sütlü tatlıyı servis etmeden önce 1-2 saat buzdolabında bekletirseniz yaz günlerinde vanilyalı dondurmanın tadını anımsatacak, hafif sütlü bir tatlı hazırlamış olursunuz.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir