Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir? özellikle mide ve bağırsak fonksiyonlarına çok yararlı olan keten tohumu, bunların düzenli çalışması amacıyla kullanılabilir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kabızlığı ortadan kaldıran, bağırsakları yumuşatan ve rahatlatan keten tohumu, kemikleri güçlendirici etkisi ile de menopoz döneminde kullanılması yararlı bir bitkidir. menopoza bağlı olarak oluşan şikayetleri hafifletmeye yarar ve kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolesterol ile şeker seviyelerini dengeleyip, yüksek tansiyonu düşürücü etki gösteren keten tohumu aynı zamanda kalp-damar hastalıklarına karşı da korur.

Sinir sistemini kuvvetlendirmesiyle, romatizmal hastalıkları önlediği gözlemlenmiştir. Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyon bozukluklarına karşı iyi gelir. Bu nedenle önemli sınavları olan çocuk ve gençlerde kişiye göre bir miktarda o dönem kullanılması fayda sağlar.

Keten Tohumu haricen dıştan kullanılırsa yaraların çabuk iyileşmesini de sağlayacak özelliktedir. Egzama ve sedef gibi deri hastalıklarında da kullanılabilir.

Solunum yolu hastaları için olumlu etki yapan bitki, ruhsal bozukluklara karşı da iyi gelir. Öksürüğü giderir. Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarının iyileşmesinde gargara olarak kullanılır.

Keten tohumu özellikle balık ve cevizde bulunan Omega-3 yağ asitleri olmak üzere, Omega yağ asitlerince zengin bir besindir. Keten tohumu içerdiği alfa-linolenik asit (N-3 yağ asitlerinin en önemli üyesi) açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asitin bir kısmı, vücutta uzun zincir N-3 yağ asitleri EPA ve DHA ya dönüşürler ki bunlar iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, plazma trigliserid düzeyini, aritmi riskini azaltır. İçeriğinde % 50 gibi bir oranda omega-3 yağ asidi bulundurması sayesinde kalp rahatsızlıklarında olumlu etki göstermektedir.

Bazı fırınlar keten tohumlu ekmekler üretme yoluna gitmiştir ancak bu hala piyasada sık bulunabilecek bir ekmek türü değildir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Öğütülmüş keten tohumu ayrıca hazır karışımlarda (kekler vb), dondurulmuş hamur işlerinde ve hazır eritilerek servis yapılan ürünlerle gıda endüstrisine girmiştir. Ayrıca tavuklara keten tohumu yedirilerek elde edilen N-3 çe zenginleştirilmiş yumurtalar da vardır.

Sizlerde evlerinizde öğütülmüş keten tohumu bulundurarak keklerde, hamur işlerinde un ile beraber bir miktar kullanarak, hem beyaz unun zararlı etkilerini azaltmış olursunuz, hem de keten tohumunun faydalarını almış olursunuz.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Günde 2 tatlı kaşığı bal veya yoğurtla karıştırılıp yenebilir. Şeker hastalarının özellikle yoğurt ile karıştırıp yemesi tavsiye edilir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir