Kremalı Kurabiye Tarifi (BACI DI DAMA)

Kremalı Kurabiye Tarifi (Baci Di Dama) enfes bir İtalyan Kurabiye tarifi herkes evinde bu güzel lezzeti pratikçe deneyebilir. Şeflere taş çıkartacak pratik, ağızda dağılan bir lezzet elde etmek için Dünya Mutfakları kategorimizde hazırlanan ilginç yemek tariflerine mutlaka göz atın ve sevdiklerinizi bu güzel tariflerle şaşırtın.

Kremalı Kurabiye Tarifi

Kremalı Kurabiye Tarifi (BACI DI DAMA)

Kıtır bir kurabiye ve arasında doğal ev yapımı krema konularak hazırlanan, Kremalı Kurabiye Tarifi oldukça pratik.

Malzemeler;

  • 1 su bardağı (125 gr) pirinç unu (yok ise normal un)
  • 5/8 su bardağı (125 gr) şeker
  • 3/4 su bardağı (100 gr) kavrulmuş fındık
  • 1/4 su bardağından biraz daha az olacak (25 gr) şekilde kabukları soyulmuş badem.
  • 1/2 su bardağı (125 gr) tereyağı
  • 3/8 su bardağı (30 gr) kakao
  • 100 gr bitter çikolata

Kremalı Kurabiye Tarifi

Kremalı Kurabiye Tarifi

Hazırlanışı;

Kremalı Kurabiye Tarifi için ilk olarak bademleri, fındıkları, şeker ile birlikte blender’ da anlık çalıştırma (pulse) ayarında ince bir şekilde çekin. Hazırlanan bu karışımı, oda sıcaklığında bırakılmış 125 gr tereyağı ile derin bir kapta karıştırın.

Kremalı Kurabiye Tarifi

Sonrasında kakao ve pirinç ununu eleyerek, hazırladığınız karışıma yavaşça karıştırarak ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı streç filme sararak 30 dakika buzdolabında dinlendirin. Sonra hamurunuzu dolaptan çıkarın ve ince rulo haline getirin, bıçakla ruloları ufak parçalar halinde kesip elinizle şekillendirin. Pişirme kağıdı yaydığınız tepsiye dizin.

Kremalı Kurabiye Tarifi

Kremalı Kurabiye Tarifi

Fırında 160 derece sıcaklağında 15 dakika boyunca pişirin daha fazla tutmayın, parçalar ufak olduğu için kuruyacaktır. Fırından çıkardığınız kurabiyeleri soğumaya bırakın. Bu esnada bitter çikolatayı benmari usulü eritin. Ve kurabiyelerin birinin üzerine sürüp ikincisini onun üzerine kapatın ve hazırladığınız kurabiyeleri dinlenmeye bırakın.

Kremalı Kurabiye Tarifi

Kremalı Kurabiye Tarifi

Şefin Notu; Benmari Usulü, gıdaların ısıya direkt olarak maruz bırakılmadan, cam ya da çelik bir kap içerisinde başka bir sıcak su dolu kabın içine konularak ocakta buhar eşliğinde pişirme yöntemidir.

Kremalı Kurabiye Tarifi

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir