Madrid’ in Asırlık Lezzet Durakları

Madrid’ in Asırlık Lezzet Durakları çünkü Dünya’ nın en eskileri olarak günümüze dek ulaşmış tam 12 birbirinden leziz yemeklere ev sahipliği yapan restoran ve taberna Madrid‘ de bulunuyor. Her birinin ortak özelliği ise ömürlerinin 100 yılı aşmış olması, tamamen yerel ve taze malzeme kullanmaları ve geleneksel Madrid mutfağı‘ nın uygulamaları…

Madrid' in Asırlık Lezzet Durakları

Madrid’ in Asırlık Lezzet Durakları

Yolunuz İspanya Madrid‘ e düştüğünde eğer lezzet arayışına çıkarsanız bunun için Etstur’ un kasım ayından itibaren başlayacak 100 yıllık restoran ve taberna (barı olan atıştırmalığı bol mini restoranlar) turuna katılabilirsiniz.

Adeta “Yemek Festivali” görünümündeki pazarları, atıştırmalık, tapaslı ayak üstü barları, meydanları, müzeleri ve sabaha kadar uyumayan coşkusuyla, sıcak kanlı İspanyol insanlarıyla sizi mutlu edecek bir şehir Madrid.

Ve bu yeni “100 Yıllık Restoranlar Turu” kapsamında Etstur’ un sunduğu seyahat paketini deneyip Madrid’ in Asırlık Lezzet Durakları ile apayrı bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz, inanın bunun katıldığınız sıradan seyahat turlarından farklı olduğunu göreceksiniz.

Botin’ de Süt Kuzusu ve Kuşkonmaz

Hiç tatmadğınız lezzetleri tatmaya hazır olun. Madrid’ in en eski tarihi restoranlarını keşfetmeye başladığınızda, bu restoranların en az 3 kuşaktır aynı ailenin fertleri tarafından işletildiğini ve her birinin dünyaya ün salmış olduğunu göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse eşsiz bir lezzet olan odun ateşinde pişmiş süt kuzusu yemek için 1725 yılında kurulmuş Botin muazzam bir yer. Dünya’ nın en eski restoranı olma konusunda birinciliği elde tutan Botin, Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmeye hak kazanmış.

Meşhur edebiyatçılardan olan Ernest Hemingway Botin‘ de çok sık yemek yermiş. Süt kuzusunda olduğu kadar süt domuzu da Botin‘ de ünlü olan yemekler arasında. Botin‘ in bir diğer kendine özgü lezzeti ise, maydanozla servis edilen kuşkonmaz. Restoran tam 300 yıldır hizmet vermeyi sürdürüyor, tabi hal böyle olunca müze benzeri bir şarap mahzeninin de olması şaşırtıcı değil, misafirlerine kendilerini mazide hissettiren hoş bir restoran Botin

Madrid' in Asırlık Lezzet Durakları

Madrid’ in En ünlü Yemeği Boğa Kuyruğu

Boğalar bildiğiniz gibi İspanyol’ ların simgesi fakat hiç duydunuz mu bilmem ama en ünlü yemekleri de Boğa Kuyruğu. Boğanın kuyruğundan yapılan yemek, mantar, soğan, sarımsak, krema, şarap ve baharatla pişirilen enfes bir lezzet. Peki bu kuyruklar nereden geliyor diye soracak olursanız; işte onlar arenalarda matadorların öldürdüğü boğaların kuyrukları.

Rabo de Toro ismindeki ağır pişirilen Madrid usulu Boğa Kuyruğu yemek isterseniz, 1827 yılında kurulmuş Casa Alberto‘ ya gitmeniz gerekiyor.

Madrid' in Asırlık Lezzet Durakları

Kesinlikle Tapas Yiyin

İspanya’ ya gelmişseniz tabiki de Tapas yemeden dönmemeniz gerekiyor. Özellikle deniz ürünleri ile yapılan tapaslar oldukça leziz. Madrid hernekadar deniz kenarında olmasa da, deniz ürünleri ile yapılan yemekler konusunda fazlasıyla profesyonel olduklarını gösteriyorlar.

Kızarmış morina balığı yemek için Casa Labra‘ yı ziyaret edebilirsiniz. Kuruluş tarihi 1860 olan Casa Labra‘ nın önünde her daim kuyruk görmek mümkün. İsterseniz Tapas‘ ların tadına ayaküstü de bakabilirsiniz. Tapas yemek için başka bir bar önerisi ise Casa Del Abuelo olabilir.

Madrid' in Asırlık Lezzet Durakları

Madrid Tabernaları

Madrid’ de 1900 yılında 1500 tane taberna varmış ve o zamanın nüfusu 840 binmiş. Yani nüfusa oranla o kadar çok taberna kültürlerinde ne denli önemli bir yere sahip siz hesap edin.

Bodega de la Ardosa da 1892 yılında kurulmuş olan tarihi mekanlardan biri. Burada da İspanyol omleti Tortilla‘ nın tadına bakabilirsiniz. Soğanlı ve patatesli omlet gerçekten çok enfes ayrıca bizim damak tadımıza da hitap ediyor.

Madrid' in Asırlık Lezzet Durakları

Flamenko ve Yemek Bir Arada

Flamenko gösterisi eşliğinde yemeğinizi yiyebileceğiniz La Taberna de Antonio Sanchez 1830′ lu yıllardan günümüze dek ulaşmış bir mekan. Şimdiki sahibi ise aynı aileden gelme, orta yaşlı güzel bir kadın. Bütün müşterileri ile büyük bir sempatiklik çerçevesinde ilgilenen işletmeci patroniçe, restoranını çok önemsiyor.

Zeytinyağlı, dilimlenmiş patates dilimleri üstünde servis edilen ahtapotun tadına kesinlikle bakın çok beğeneceksiniz.

Madrid’ in Diğer Tarihi Lezzet Durakları

  • İspanyol Edebiyatı’ nın kalbi niteliğinde olan, ünlü yazar ve ressamların buluşma adresi, elmalı pastası ile meşhur Cafe Gijon 1888 tarihinde açılmış.
  • Casa Pedro 1702 yılında kurulmuş.
  • Kral ve kraliçeler ile devlet başkanlarının, özel odalarda kapalı kapılar arkasında yemeklerinin keyfini çıkarırken sohbetlerinde diplomatik sırları paylaştıkları ve geleneksel İşkembe Callas yenilen Lhardy 1839 tarihli.
  • Malacatin ise 1895 tarihli.
  • Posada de La Villa 1642 de kurulmuş.
  • Casa Ciriaco 1887.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir