Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir? birçok yararı olan meyan kökü güçlü bir bitkidir. Meyan bitkisini fazlaya kaçmadan kullandığınız da pek çok şikayete şifa olan özelliklerini görebilisiniz.

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü mide ve bağırsak problemlerinde çok güçlü bir yardımcıdır. Gastrit ve ülser gibi mide ile ilgili sorunlarda kullanılabilir. Meyan kökünün içinde carbendoxolane isimli ülseri tedavi edebilen maddeler bulunuyor.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, Meyan’ ın mide ülserinin, mide içinde yayılmasını önlediği ve ülserin büyüklüğünü ciddi derecede azalttığı belirlenmiştir. Onikiparmak bağırsağı ülseri ile ilgili Meyan Otu üzerine yapılan araştırmada da Meyan bitkisinin ülselere karşı kullanılan kimyasal ilaçlardan daha hızlı fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Alman Sağlık Bakanlığı‘ nın bitkisel ürünlerin hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu meyan kökünün balgamlı öksürük, karın ağrıları ve mide ülserine karşı kullanılabileceğini belirtmiştir.

Bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarına iyi gelen meyan, göğsü yumuşatıcı ve balgam söktürücü olmakla beraber, öksürük kesici etkisi de bulunur. Soğuk algınlığında da bu şifalı bitkiyi kullanabilirsiniz çünkü soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirici etkisi vardır.

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir

Meyan kökünün vücuttaki virüslere karşı etki gösteren interferon seviyesini arttırdığına dair araştırmalar bulunuyor. Meyan kökü içerik itibariyle yüksek antioksidan özelliğiyle bilinen flavonoidler de yer alır. Almanya’ da meyan kökü ile ilgili yapılan bir diğer araştırma da  Meyan’ ın Sars virüsünün çoğalmasını engelleyici etkide olduğunu göstermiştir.

Arterit ağrıları için faydalı olan meyan kökü bitkisi, menopozun semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Spazm ağrılarını hafifletici ve spazm çözücü etkisi meyan kökünün güzel faydaları arasındadır. Yorgunluk gibi şikayetlerde enerji verici etkisinden dolayı tonik olarak kullanılabilir. Son olarak kabızlık gibi problemlerde de meyan kökü çayını tercih edebileceğiniz gibi hastalıklardan korunmak isteyen herkes meyan kökünü belirli miktarlarda kullanabilir.

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir

Meyan Kökü Çayı Kullanımı;

Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döktükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Meyan Kökü’ nün  Yan Etkileri Nelerdir?

Güçlü bir bitki olan meyan kökü yüksek miktarda kullanımlarda kişiler üzerinde bazı yan etkiler oluşturabilir.

Beyin, damar, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları olan ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin meyan kökü kullanması önerilmez. Kalp ilacı “Digoxin” ve yüksek tansiyon ilacı kullanan kişilerde beraberinde meyan kökü bitkisi kullanmamalıdırlar.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir