Reçel Nasıl Yapılır?

Reçel Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap olarak; Evde Reçel Yapmak, bazı meyve ya da sebzeleri şekerli ve limonlu su içinde saklamak demektir.

Reçel Nasıl Yapılır?

Reçel Nasıl Yapılır?

Reçele konulan şeker, meyvenin tatlılık durumuna göre hesaplanır.

Çok tatlı meyvelerin 1 kilosuna 1 kilo şeker konulur.

Az tatlı meyvelerin 1 kilosu için 1,5 kilo şeker konulur.

Ekşi meyvenin 1 kilosuna 2 kilo şeker koyabilirsiniz.

Reçel Nasıl Yapılır?

Yumuşak Meyvelerin Reçeli Nasıl Yapılır?

Yumuşak meyvelerin reçeli iki şekilde yapılır;

1.

Kıvamlı şurup hazırlanıp, yumuşak meyveler (vişne, çilek vb.) içine atılır. Ocaktan almaya yakın içine limon sıkılıp, bir taşım daha kaynatılır.

2.

Yumuşak meyveler bir kap içinde üzerine toz şeker konularak bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün hiç su eklemeden, kendi suyuyla pişirilir. Reçelin ocaktan alınmasına yakın, limon sıkarak bir taşım daha kaynatılıp, kapatılır.

Reçel Nasıl Yapılır

Sert Meyvelerin Reçeli Nasıl Yapılır?

Sert meyveler öncesinde biraz su içinde pişirilir. Orta yumuşaklığa geldiğinde, şeker eklenerek kaynatılabilir. Ayva, elma ve ya da turunç, portakal gibi meyveler haşlanıp yumuşamayan cinstendir, bunlar direk kıvamlı şuruba atılıp kaynatılır.

Reçeli bütün meyveden ya da meyve parçalarından yapabilirsiniz. Marmelat yapmak istiyorsanız, meyveleri rendelemeniz ya da ezmeniz gerekmektedir.

Baldaki şeker oranı yüzde 80 civarındadır. Reçelde ise şeker oranı ortalama olarak yüzde 63′ tür. Ev reçeli hem lezzetli, hem de katkı, boya ve koruyucu içermediğinden çok daha sağlıklı olacaktır.

Reçel Nasıl Yapılır

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir