Türkiye’ de Şarap Üretiminin Dünü ve Bugünü

Türkiye’ de Şarap Üretiminin Dünü ve Bugünü şarap, alkollü bir içki olmaktan çok Anadolu Kültürü’ ne ait bir parça ve yemek masalarının vazgeçilmez bir içeceğidir.

Türkiye' de Şarap Üretiminin Dünü ve Bugünü

Türkiye’ de Şarap Üretiminin Dünü ve Bugünü

Bağcılık ve şarap üretiminin ilke izleri Anadolu’ da günümüzden 6 bin yıl öncelere dek uzanmaktadır. Hattiler, Anadolu’ nun en eski uygarlıklarından  biridir ve Hititler bu kavmi egomanyaları altına almıştır. Hititler’ in sosyal hayatlarında şarap içeceğinin vazgeçilemez bir yeri vardır. Kraliyet ailesi başta olmak üzere, üst konumdaki yöneticilerin katıldığı dinsel törenler ve bayram kutlamalarında tanrılara sundukları adakların ilk adımında şarap gelir. Bağcılığı koruyan hükümlerin yer aldığı Hitit kanunlarında, bağbozumu zamanlarının şenlik tadında bir bayram olarak kutlanması, şarabın ekonomik açıdan da önemli bir madde olduğunu kanıtlamaktadır.

Hitiler’ den sonra Anadolu topraklarında yaşamış büyün uygarlıklar; Likyalılar, Frigler, Lidyalılar için şarap gündelik yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası, yemek masalarının ise önemli bir unsuru olmuştur. Antik dönemlerdeki denizciler ise şarabı ticaret yolları sayesinde, Ege adalarına, Yunanistan’ a ve Avrupa’ ya dek taşımışlardır.

Türkiye Bağcılık Sıralamasında Dünya Dördüncüsü

Günümüzde ülkemiz şarap üretimi alanında olmasa da, bağcılık konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Türkiye’ deki bağ alanı 600.000 hektarlık bir alan ile dünya sıralamasında dördüncü sıraya oturmakta, yaş üzüm üretiminde ise altıncı sırada yer almaktadır. Elde edilen üzümlerin çoğunluğu sofralık yiyecek olarak tüketilmekte, ihraç edilmekte, kurutulmakta, pekmez ve pestil isimli ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Üretilen üzümlerin %3 lük bir kısmı şarap yapımı için işlenmektedir. Ülkede üretilen 75 milyon litrelik şarap üretimi, dünya üretiminin binde ikilik bir dilimine denk gelmektedir.

Türkiye' de Şarap Üretiminin Dünü ve Bugünü

Türkiye’ de Şarap Üretimi

Şarap üretim rakamları talep ile doğru orantılı olduğundan, bu “neden az üretildiği” sorusunun cevabıdır. Anadolu’ da birçok yerde içki satışı sınırlı ve içkili restoranlar ise neredeyse yoktur. Türklerin şarap tüketimi yıllık kişi başına 1 litreyi geçmez. Bir şişe şaraptan biraz daha fazla bir orana denk gelen şarap tüketimi; kişi başı olarak Fransa’ da 55, İtalya’ da 45, İspanya’ da 30, Yunanistan’ da ise 28 litrelik rakamlardadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de en çok yüzde 58 oranında bira tüketimi bulunmaktadır. Onu yüzde 31 ile rakı, yüzde 5 ile votka, yüzde 2 ile şarap izlemektedir.

Şarap tüketiminin bu denli az olmasının nedeninde İslam dininin şarap içmeyi yasaklamış olmasının rolü olduğu aşikardır, ancak Osmanlı Dönemi‘ nde şeriat ile yönetim olmasına rağmen şarap üretimi asla tamamen yasaklanmamıştır. O dönemlerde içki tüketilen meyhanelerden alınan vergiler, Osmanlı Hazinesine iyi kazançlar sağlamaktaydı. 19. Yüzyılda ortaya çıkan Floksera Salgını Avrupa’ da ki pek çok bağın yok olmasına sebep olduğu için, Osmanlı İmparatorluğu Avrupa’ ya büyük oralarda şarap ihracatı yapmıştır.

Cumhuriyet Dönemi’ nde Şarap Üretimi

Cumhuriyetin ilanından sonra normalde Rum ve Ermeni vatandaşların yürüttüğü şarap üretimciliği, Müslüman girişimcilerin de bu alana ilgi duyması ile bölünmeye başlamıştır. Anadolu ve Trakya’ nın bağlık olan bölgelerinde yeni şaraphaneler kurulmuştur.

Yüksek alkollü içki üretimi Telek kurumunun elinde olması sebebiyle, açılan fabrikaları ve yeni şarap evlerini denetimde tutmuştur.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir