Üç Malzemeli Muzlu Kurabiye Tarifi

Üç Malzemeli Muzlu Kurabiye Tarifi ile Diyet Tarifler açısından da tatlı yemek fakat diyeti bozmamak ve kilo vermek istiyorsanız bu masum kurabiye tarifini deneyebilirsiniz.

Üç Malzemeli Muzlu Kurabiye Tarifi

Üç Malzemeli Muzlu Kurabiye Tarifi

Üç Malzemeli Muzlu Kurabiye Tarifi için ekstra bir malzeme olarak eğer seviyorsanız kakao ekleyebilirsiniz bu tamamen size kalmış. Bu Diyet Kurabiye Tarifi sayesinde, nerede olursanız olun canınız atıştırmalık çektiğinde, yanınızda kendi yaptığınız kurabiyeleriniz ile anlık tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz, hem de çok az kalori alarak.

Malzemeler;

  • 140 gram fındık unu
  • 1,5 yemek kaşığı bal
  • 1 adet büyük boy olgunlaşmış muz
  • isteğe bağlı olarak 1,5 yemek kaşığı kakao

Hazırlanışı;

Üç Malzemeli Muzlu Kurabiye Tarifi için öncelikle muzu çatal yardımıyla ezerek püre kıvamına getirin. Rondo da parçalamayın aksi taktirde gerektiğinden fazla ezilip, sulanacak ve bu tarif için kullanılamaz hale gelecektir.

Sonra püre haline gelmiş muza fındık ununu az az ekleyerek kaşık ile karıştırın. Balı da ekledikten sonra hamur kıvamına gelene dek karıştırın. Ele yapışmayan ve cıvık olmayan bir kıvamda kurabiye hamuru elde etmelisiniz. Hamurunuz cıvık olduysa biraz daha fındık unu ekleyebilirsiniz.

Eğer kakao da eklemek isterseniz, bu esnada ilave edebilirsiniz. Fırın tepsinize yağlı kağıt serin, kurabiye hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartarak elinizle yuvarlayın ve hafif yassı yaparak fırın tepsinize dizin. Oluşturduğunuz kurabiyelerden daha küçük çapta bir kalıp, ya da kapak ile kurabiyenin üzerine bastırarak şekil yapabilirsiniz.

165 derece ısıdaki fırında sadece 7-8 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. Özellikle kurabiyelerin altını kontrol edin ve ona göre fırından alın. İlk çıktığında hafif yumuşak olan kurabiyeler soğuduğunda daha kıtır ve gevrek bir hale gelecektir. Diyet olarak hazırlanmış Muzlu Kurabiye Tarifi ile hemen her yerde tatlı atıştırmalıklarınızı hazırlayıp, yanınızda götürebileceksiniz. Afiyet Olsun.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir