Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır? Bu kış zeytin çok bol çıktı, pazarlarda dahi çiğ zeytin satışı çok fazla oldu. Fakat yine hazır olarak satılan zeytinlerin kilo fiyatında çok da fazla düşüş yok. Bu durumda kendi zeytininizi kendiniz hazırlayın ve Yeşil Zeytin Salamurası nın lezzetiyle tanışın.

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Salamurası yapılışı turşu yapılışına benzer, bu işlem sonucunda yeşil zeytinler kütür kütür, limonlu ve tuzlu bir lezzete kavuşur.

Malzemeler;

  • 1 kilo yeşil zeytin
  • 1/5 su bardağı salamuralık kaya tuzu
  • 1-2 çay kaşığı limon tuzu
  • 1-2 adet limon
  • Bir avuç nohut

Hazırlanışı;

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır? makalemize öncelikle yeşil zeytinleri çizmekle başlayacağız. Su dolu bir kavanoz benzeri kaba çizdiğiniz zeytinleri kararmamaları için atın. Yeşilleri 3 kez, orta koyu renkte olanları 2 kez ve koyu renk zeytin varsa bir kez çizmek yeterli olacaktır. Zeytinleri çizerken dikkat edeceğiniz nokta bıçağı yüzeysel kullamak ve çekirdeğe dek inmemek olacaktır.

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Çizdiğiniz zeytinleri su dolu kaba doldurup üzerine temiz buzdolabı poşetini bastırın ki her bir zeytin su altında kalabilsin. Bu şekilde 12-13 gün boyunca sularını 2 günde bir olacak şekilde değiştirerek zeytinlerimizi muhafaza ediyoruz.

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Sularını değiştirme sürecinin sonuna geldikten sonra sıra geldi şimdi salamura olarak hazırlamakta.

Yeşil Zeytin Salamurası Kurulumu

Zeytinlerin suyunu boşaltıp salamura olarak hazırlayacağınız kaba alın ve zeytinler içerisindeyken klorsuz su doldurarak su ölçüsünü alın. Daha sonra suyun yarısını bir tencereye boşaltın ve içine salamura için gereken malzemeleri kaya tuzunu ve limon tuzunu ekleyip ısıtın böylece tuzlar çabuk eriyecektir. Daha fazla miktarlarda yapacaksanız suyun tuz ölçüsünü ayarlamak için bir kaba suyu alıp içine bir yumurta atın ve tuz ekleyin. Yumurta yere değmeyecek şekilde suda yükseldiğinde doğru tuz miktarı olduğunu anlayabilirsiniz.

Zeytinleri kuracağınız kavanoza nohutları zeytinlerin aralarına ekleyin, aynı şekilde kabuğu soyulmuş ince limon dilimlerini resimdeki gibi zeytinlerin aralarına yerleştirin. Aralarına isteğe göre biraz biraz limon tuzu serpiştirebilirsiniz, bu yöntem zeytinlerinizin yumuşamamasını sağlayacaktır.

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Son olarak soğumasını beklediğiniz salamura suyunuz soğuduktan sonra, kavanoza dökün ve yine üst kısmı temiz buzdolabı poşeti ile doldurup kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde hazırladığınız Yeşil Zeytin Salamurası 7-10 içinde yemek için hazır olacaktır. Bu tarifi denemiş biri olarak hem biz sonuçtan çok memnun kaldık, hem de kahvaltıya gelen misafirlerimiz Salamura Yeşil Zeytin lezzetine doyamadı.

Ev Yapımı Salamura Siyah Zeytin Tarifi makalemize de göz atmayı unutmayın 🙂

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir