Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı ile yaptığınız Diyet Tarifler menülerinize renk katabilirsiniz. Bitkisel çaylar diyet yapanların metabolizmalarını desteklemeleri açısından sağlıklı birer alternatif konumunda.

Bitkisel Çaylar Ne Ölçüde ve Ne Zaman İçilmeli?

Bitki çayları, çayın türüne, kişinin fiziksel özelliklerine ve mevsimine göre değişmekle beraber, günde 4-5 fincana kadar içilebilir. Genellikle tok karnına rezene, yeşil çay, zencefil, yasemin gibi hazmetmeyi kolaylaştıran çaylar faydalıdır. Öğün aralarında istediğiniz bitki çayını içebilirsiniz.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

1. Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çayın içerisinde bulunan maddeler vücuttaki yağın yakılmasını hızlandırırken, bağırsaktan dokulara yağ emilimini de azaltır. Günde 4 fincan içenler kanser riskini de düşürmüş olur.

Hazırlanışı;

1 tatlı kaşığı dolusu kuru yeşil çay, 1 demlik çay yapmak için yeterlidir. Kaynadıktan sonra 3 dakika soğumuş suyu kuru çayın üzerine dökün. Hafif bir lezzet istiyorsanız 2, daha güçlü bir aroma istiyorsanız 5 dakika demledikten sonra için. Yeşil çayın içine 2 çubuk vanilya ya da 3 tatlı kaşığı toz vanilya katarsanız, bu aroma açlık duygunuzu da bastıracaktır.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

2. Civanperçemi Çayı Faydaları

Türkiye’ de yaklaşık 40 çeşidi olan civanperçemi bitkisinin çiçek ve yapraklarından yapılan çay, sindirim hızlandırıcı etkisiyle iyi bir yağ yakıcıdır. Civanperçemi Çayı Faydaları açısından; İçindeki maddeler mide ve pankreas organının çalışmasını hızlandırarak, besinlerin daha hızlı sindirilmesini sağlar. Ayrıca içindeki yağlar sayesinde de gaz spazmı ağrılarını da hafifletir.

Hazırlanışı;

Bardak başına 1-2 tatlı kaşığı kullanın, üzerine kaynayan su döküp, üzeri kapalı olarak 5-10 dakika demleyin. Etkili olması için hiç beklemeden için. Daha zengin ve şifalı bir lezzet isterseniz, su ilave etmeden önce bir tatlı kaşığı nane ya da kakule ekleyebilirsiniz.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

3. Mate Çayı Faydaları

Paraguay Çayı da denilen Mate Çayı, iştahı kapatma özelliği yanı sıra içeriğindeki kan dolaşımını hızlandırıcı kafein sayesinde daha fazla enerji harcanmasını sağlıyor. İçeriğinde bağışıklık sistemini güçlendirici C vitamini de Mate Çayı Faydaları arasında.

Hazırlanışı;

1 kupa bardağa 1 tatlı kaşığı çay yeterlidir. Daha fazla hazırlamak isterseniz, 5 bardak suya 2 yemek kaşığı çay eklemek yeterli olacaktır. Kaynayan suyu 5-6 dakika beklettikten sonra çayın üzerine dökerek 5 dakika demlenmeye bırakabilirsiniz. İsterseniz demlenmeden önce çayın içine biraz taze ya da kuru zencefil ilave edebilirsiniz. Bu lezzeti arttıracak ve sindirimi de hızlandıracaktır.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

4. Oolong Çayı Faydaları

Ülkemizde de açık ya da paketlenmiş olarak satılan Oolong Çayı‘ nın anavatanı Çin ve Japonya’ dır. Yeşil ile siyah arası bir renge sahip bu çay yağların yakılmasını kolaylaştırıyor. İçerdiği maddeler vücutta yağ depolanmasını sağlayan enzimlerin salgılanmasını da yavaşlatıyor.

Hazırlanışı;

Bardak başına 1 dolu tatlı kaşığı, litre başına ise 2 yemek kaşığı çay kullanabilirsiniz. Çayın üzerine kaynadıktan sonra 2-3 dakika beklemiş sıcaklıktaki suyu dökerek 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. İsterseniz aynı ölçülerde yasemin çayı ile karıştırıp da demleyebilirsiniz. Bu sayede kandaki şeker seviyesi de sabit kalacaktır.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

5. Kayın Ağacı Yaprağı Çayı Faydaları

Kayın ağacı doğada en fazla oksijeni üreten ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından yapılan çay, yaz için form çayı kategorisinde değerlendirilirken, aynı zamanda içerdiği etken maddeler, vücuttaki fazla suyun ve zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırıyor.

Hazırlanışı;

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz kayın ağacı yaprağı çayından kupa başına 1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Kaynayan suyu çayın üstüne döküp, 10-15 dakika demlenmeye bırakıp sonrasında hemen için. Dilerseniz demlemeden önce kayın ağacı yapraklarına biraz adaçayı da ekleyebilirsiniz bu sindirimi hızlandırmaya yarayacaktır.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

6. Limon Otu Çayı Faydaları

Limon otu uzakdoğu kökenlidir, ancak yakın zamanda Türkiye’ de de yetiştirilmeye başlandı ve baharatçılarda, aktarlarda kolaylıkla bulunabilir durumda. Yağ yakılmasını kolaylaştıran Limon Otu Çayı Faydaları içerdiği A vitamini ile cildi güzelleştirmeye yararken, aynı zamanda hoş tadıyla da bitki çayı sevmeyenlerin beğeneceği bir çay türü. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından da tüketebilirsiniz.

Hazırlanışı;

Her 1 bardak için 1 tatlı kaşığı çay için litre başına 2 tepeleme yemek kaşığı ile de hazırlayabilirsiniz. Kaynayan suyu çaya dökün, 3-5 dakika arası demleyin. Bu çay yaz sıcaklarında serinletici olarak kullanılabilir. 5 bardak su (1 litre) ile hazırladığınız çayı biraz bal ile tatlandırın, limon dilimleri ekleyin ve buzla servis edin, tadını çok seveceksiniz.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

7. Isırganotu Çayı Faydaları

Son yıllarda kanserden korunma konusundaki yararları sebebiyle herkesin bildiği bir şifalı ot. Pek çok mineral içeren ısırgan otunun çayı, vücuttaki fazla suyu, ödemi atmaya ve daha hızlı kilo vermeye yarıyor.

Hazırlanışı;

Kuru ısırgandan bir bardak için 2 tatlı kaşığı kadar soğuk suya ekleyip, kaynatın ve 10 dakika bekleyip için. Çayın lezzetini arttırmak için 1 tatlı kaşığı öğütülmüş kuşburnu ekleyebilirsiniz.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

8. Aynısafa Çayı Faydaları

Bir adı Nergis diğer adı da akşam sefası olan bitkinin çayı, aktarlardan temin edilebilir. Vücuttaki dolaşım sistemini uyarıcı, kanı ve vücudu zararlı yağlardan temizleyici özellikleri bulunur. Terletici ve idrar söktürücü etkisi sayesinde, vücuttaki şişkinliğe sebep olan fazla suyun atılmasını sağlar. Günde 1-2 bardak tüketilebilir.

Hazırlanışı;

Etkili bir çay için az miktar katmanız yeterli olacaktır. 1 çay kaşığı aynısafa çayının üstüne 2 bardak kaynamış su ekleyip, 5 dakika demleyin. İnce kesilmiş limon dilimleri ile çayın lezzetini arttırabilirsiniz. Dilerseniz çayı soğuttuktan sonra buz ekleyip ferahlatıcı bir yaz çayı da yapabilirsiniz.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

9. Zencefilli Karışım Çayı Faydaları

Bu çay karışımının içerisinde; 1 kabuk Tarçın, 4-5 kakule tanesi, 1 kök zencefil, 2 karanfil tanesini harmanlayıp, 1 fiske toz karabiberle karıştırın. Bağırsakları çalıştıran ve gıdaların çabuk sindirilmesini sağlayan bir çaydır.

Hazırlanışı;

5 bardak suya 2 yemek kaşığı karışımdan katın ve 10-20 dakika kadar hafif ateşte kaynatın. 10-15 dakika kadar bekletin ve süzün. Daha etkili olmasını istiyorsanız 7 bardak yağsız süt ekleyebilirsiniz. Bal ekleyerek tüketmeniz tatlı krizlerinizi de dizginleyecektir.

Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı

10. Kekik Çayı Faydaları

Her evde bulunan kekik çayı, vücuttaki yağların erimesini kolaylaştıran ve damar tıkanıklığını önleyen ve kan dolaşımını uyarıcı etki sağlayan çay türüdür.

Hazırlanışı;

1-2 çay kaşığı kekik, 1 bardak kaynak su ile 7-8 dakika kadar demlenip süzülerek içilir. Demlediğiniz çaya 1 çay kaşığı bak katmanız hem çayın acılığını alır, hem de öksürük, gıcık gibi şikayetlerinize de iyi gelir.

Sizlerde kendiniz ve konuklarınız için bu Zayıflatıcı Etkiye Sahip 10 Leziz Bitki Çayı tariflerini deneyebilirsiniz. Asit oranı yüksek içecekler tüketmek yerine, bitkilerin gücüyle harmanlanmış çayları tüketmekte fayda var.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir