Zencefilin Yararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Zencefilin Yararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? bu konuda tadının acı olmasından dolayı zencefile karşı ön yargılı olmamalısınız. Çünkü sağlığa pek çok yararı dokunan bu mucizevi doğal bitkinin alternatif tıpta yeri büyük.

Zencefilin Yararları Nelerdir

Zencefilin Yararları Nelerdir?

İştah açıcı özelliği bulunan zencefil; antiseptik özelliği sayesinde kanı temizler, mide fonksiyonlarını düzenler ve olası mide bulantılarını giderir. Mide ağrıları ve hazımsızlık gibi sorunlara da yardımcı olan zencefil, bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar.

Solunum yollarını açar, kanın yapısını daha akışkan hale getiren doğal bir kan sulandırıcıdır (ki bu özellik kalbin daha rahat çalışmasını sağlar) vücutta ısı artışı ve terleme oluşturur. İyi bir antioksidan olan zencefil, oksitleri temizleyerek vücuttan dışarı atılmasını yardım eder.

Zencefil Kalbe Yararlı

Kalp ritminin düzene girmesini sağlar. Romatizmal rahatsızlıklar üzerinde binlerce yıldır zencefil kullanılmaktadır. Kandaki kolestrol seviyesini diğer pek çok şifalı bitkiye nispeten, daha fazla oranda düşürür.

Baş ağrılarını giderici özelliği yanı sıra uykusuzluğa da çare sunarak rahat uyku uyunmasını sağlar.

Zencefilin Yararları Nelerdir

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil tozunu bal ile karıştırarak günde iki tatlı kaşığı civarında yiyebilirsiniz. Öksürüğe, gribe ve bronşit hastalıklarına iyi gelen zencefilin, kökünü kaynatıp içebilirsiniz.

Aynı zamanda zencefil tozunu az miktarda çorbalarınızda da kullanabilirsiniz. Tadı çok keskin olduğu için fazla miktarda kullanım diğer tatları bastırabilir.

Loading Facebook Comments ...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir